Omavalitsuse autonoomne eelkool haridusasutus –
lasteaed nr 9 “Rosinka”
GCD kokkuvõte
Teema: "Heli "F"
( MTÜ rakendamise osana " Kõne areng": ettevalmistus lugema ja kirjutama õppimiseks - ZKR-i koolitus ettevalmistusrühmas)
Koostanud:
Kõrge õpetaja kategooriad
Amosova O.S.
Krasnokamensk.
ZKR koolitus
Teema: heli "Zh"
Eesmärk: õpetada lapsi eristama heli “zh” kõrva järgi.
Eesmärgid: Õppige hoolikalt, kuulake ja lahendage loogikaprobleemid. Õpetage häält "F" õigesti hääldama ja tehke selle häälikuga sõnade helisilbiline analüüs. Heli “Zh” konsolideerimine dialoogilises kõnes. Tutvustage lastele juurdepääsetav vorm mõistega "seotud sõnad". Õppige valima seotud sõnu sõnavoost ja seotud tekstist. Õppige mööda kontuuri lõikama. Tugevdage diagrammide abil objektide äratundmist ja nimetamist.
Sõnavara: raske, painutamine, painutamine, kalavõrk, lumesadu.
Materjal: demonstratsioon: Telefon mardika laulu salvestisega, mardikas pulgal, pilt - tähis “Mardikas”. Mängu pildid: mardikas - puu, kokk - nuga, tüdruk - käärid, õunapuu ja kõrvitsa mütsid. Pildid - lumehelves, Snow Maiden, lumememm, lumesadu. Pildid: kärnkonn, maamardikas, lõoke, naine, siilid, kure, madu.Vestid sinised ja lillad.
Metoodilised tehnikad:
Org. Moment: loogiliste ülesannete lahendamine.
Helianalüüs.
Mäng "Kellele mida vaja on?"
Lavastus.
Füüsiline treening.
Seotud sõnad.
Paberi rebimine.
Mäng "Milline käsi, mis jalg?"
Alumine joon.
Tunni edenemine.
1. Aja organiseerimine: loogikaülesannete lahendamine.
Emal on kass Fluff, koer Buddy ja tütar Dasha. Mitu last emal kokku on?
Koer Miki tõi ilmale kassipojad: kolm valget ja ühe musta. Mitu kassipoega Mikil on?
Poisid, meil on täna ebatavaline külaline. Ja saate teada, kes see on, kohe, kui kuulate tema laulu. (Telefon mardikalauluga).
- Noh, mida sa teada said? Muidugi on see mardikas, kes laulab kogu aeg oma sumisevat laulu. Ja siin ta on.
Helianalüüs
- Poisid, kes see on? (viga). Kuidas mardikas sumiseb? (w-w-w) õige.
- Heli "Zh", mis see on? (konsonant, kõva, hääleline)
- Näitame diagrammil heli "ZH" (sinine ruut, kelluke)
- Poisid, nüüd oleme mardikad, kuid sumiseme erinevalt: kui meie mardikas lendab kaugele, siis kuidas me sumiseme? (vaikselt). Kas mardikas lendab meie poole nagu sumiseb? (valjult).Lendame.(Rühma ümber lendab mardikas nööriga pulgal).
- Hästi tehtud, oleme sumisenud ja nüüd mängime huvitavat mängu.
3. Mäng "Kellele mida vaja on?"
- Mängime mängu "Kes mida vajab?"
Laual on kolm pilti: puu, kokk, paberit lõikav tüdruk. Peate valima pildid, mis sobivad kõigega joonistatud. Nad valisid õigesti: puule anti mardikas, kokale nuga ja tüdrukule käärid. Kõik need sõnad sisaldavad heli...? ("JA")
-Kus see on? (sõnas "mardikas" alguses, sõnas "nuga" keskel, sõnas "käärid" - keskel)
·
4. Taaslavastus. (Kaks õunapuu ja kõrvitsakübaraga last mängivad)
- Poisid, kuulake lugu.
- Oh, see on raske.
- Miks sul raske on, õunapuu?
- Õunaoksad painduvad minu peale, kalduvad maa poole, vaevu suudan seda püsti hoida.
- Oh, see on raske!
- Mis on sinu jaoks raske, kõrvits?
- Lamage maas ja hoidke ennast!
Kasvataja: - Poisid, milline heli on siin kõige levinum? ("JA")
5. Füüsiline harjutus "Mardikas"
Mardikas valetab ega saa üles tõusta,
Ta ootab, et keegi teda aitaks.
6. Mäng "Karussell"
-Ja nüüd läheme koos mardikaga parki karusselliga sõitma. Kuid karussellile istuvad need objektid, mille nimed sisaldavad häält "F" (kärnkonn, maamardikas, lõoke, naine, siilid, kraana, madu).
6. Seotud sõnad. (Vastatavad pildid kuvatakse vastavalt muinasjutu tekstile)
- Poisid, ma räägin teile muinasjuttu.
“Kaua aega tagasi kaotasid inimesed sõna “lumi” ja unustasid selle, kuid sõna kukkus maasse ja ilmusid sõna võrsed - Snow Maiden, lumememm, lumesadu, lumehelves. Inimesed vaatasid, kuulasid ja sõnad olid sarnased, nagu perekond, nagu sugulased. Ja inimesed nimetasid selliseid sõnu seotuks.
Sõnad on nagu emakeelsed sõnad, veidi sarnased,
Vaevalt nad neid kandsid,
Kuulake natuke ja mõelge olemusele,
Nad räägivad samast asjast.
- Ja nüüd ma loen teile luuletuse ja te leiate seotud sõnad.
Kaluritel on enneolematu saak,
Vana kalur püüdis ka kala.
Meie kalavõrk me kogume
Vala kalasupp taldrikutesse.
- Millised sõnad on siin seotud? (kalurid, kalad, õngitsejad, kalapüük, kalad) Mida üldine sõna? (kala)
7.Paberi rebimine.
- Hästi tehtud poisid. Ja nüüd soovitan teil teha pilvedega taeva, kus meie mardikas lennata armastab. Pilvede tegemiseks peate kasutama lõikamist. Lõikasime ära kolme sõrme otstega või sondiga. Nii saime pilvedega taeva. Liimime pilved ja joonistame palju mardikaid, et meie mardikas saaks sõpru.
-Mis aastaaeg on meie pildil? Mida saab veel kiiresti teha ja lisada?
- Lapsed, mitu jalga meie mardikal on? Mis meil on? Mängime mängu ja ütleme teile, kus vasakule ja parem pool, käed ja jalad.
8. Mäng “Milline käsi, mis jalg?”
Põrandal on “käte” ja “jalgade” šabloonid. Kinnitame parem käsi ja helistage sellele. Panime selle rajale parem jalg ja helistage sellele. (Näiteks parem käsi, vasak jalg jne.)
9. Tunni kokkuvõte. Peegeldus.
- Töötasime täna viljakalt. Milliste raskustega te kokku puutusite? Mis sulle meeldis? Minu töölaual on kahes värvitoonis putukavestid: kui tund meeldis, siis võta sinine vest ja kui tunni kohta on küsimusi, siis lilla vest ja Aitäh õppetunni eest.
Kõnekultuuri avatud tund kooliks ettevalmistavas rühmas
sellel teemal "Reis Maagiline maailm helid."
Koostanud kõrgkooli õppejõud kvalifikatsioonikategooria:
Chvileva Galina Mihhailovna
2017 – 2018 õppeaasta G.
Sihtmärk: parandada heli hääldust, kuulmis tähelepanu ja laste arusaamad.
Ülesanded:
Hariduslik:
Harjutage lapsi kuulmise eristamises, helide eristamisess-z , arendada foneemiline teadlikkus, häälikute selge hääldus. Jätkake õppimist, kuidas eristada tekstist teatud häälikuid sisaldavaid sõnu ja leida hääliku koht sõnas.
Jätkake helide mitte segamise õpetamisth Ja Koos kõnes. Saavutage fraaside selge ja õige hääldus.
Hariduslik:
Arendada foneemilist teadlikkust.
Arendage kognitiivset huvi ja kõnet.
Arendage tähelepanu.
Hariduslik:
Kasvatada huvi folkloori väikevormide vastu.
Kutsuge lastes esile emotsionaalne reaktsioon.
Arenda kuulamisoskust.
Materjalid:
Kujutised öökullist ja jänest (S. Vokhrintsev), nõiutud loss hall(värviline), lõigatud 4 ossa; igale lapsele kolme aknaga kaardid hääliku koha määramiseks sõnas, hallid laastud, loenduspulgad.
Meetodid ja tehnikad:
Mängutehnika; kõnematerjal, mida kasutatakse fraasikõnes z- ja s-häälikute eristamiseks: mõistatused, keeleväänajad, puhtad keerutused, liigendvõimlemine, sõnaanalüüs, kehaline kasvatus.
Liiguta haridustegevus:
Aja organiseerimine.
IN: Poisid, enne tunni alustamist teeme keele soojaks ja teeme artikulatsioonivõimlemist.
№ 1. Liigestusvõimlemine.
Ükskord - aken avati
Kaks – ostsime toru
Kolm – meie huuled naeratavad
Kell neli peseme hambaid.
IN: Poisid, mis on maagia?
D: See juhtub muinasjutus. Kui imed juhtuvad.
IN: Täna läheme helide maagilisse maailma. Ja mõistatustest saate teada, milliseid helisid me külla läheme.
№ 2. Mõistatused.
Lendab terve öö
Saab hiiri
See muutub kergeks
Uni lendab lohku.
D: See on öökull.
IN: Täpselt nii, see on öökull. Millise häälikuga algab sõna öökull?
D : Sõna öökull algab häälikuga -s.
IN: Täpselt nii, lähme heli -sile külla. Kuid maagilises kuningriigis on igav üksi olla, nii et kuulake koos heliga - koos heliga - ka mõistatust.
2.Mis metsaloom see on?
Püstis nagu post männi all
Ja seisab muru vahel
Kõrvad on suuremad kui pea.
Täpselt nii, see on jänes. Millise häälikuga algab sõna jänes?
D: Sõna jänes algab heliga -z.
IN: Me läheme helide kuningriiki -s- ja -z-. Teeme neid helisid. Vaata poisid, see on helide loss. Aga miks ta nii sünge on? (laste vastused)
IN: Selgub, et selle lossi võlus kuri võlur Soundeater. Ja nüüd on selles kuningriigis helid kadunud ja kõik sõnad muutunud arusaamatuks. Poisid, jänku ja öökull paluvad teil lossi meelehärmi teha ja selleks peame täitma mitu ülesannet.
№ 3. D/i "Helid on kadunud."
Nüüd ütlen teile sõnad, millest häälikud -s- või -z- on kadunud, ja peate selle sõna taastama ja õigesti ütlema.
…agadka (mõistatus), ...yr (juust), ...ont (vihmavari), arbu... (arbuus), ...takan (klaas), ...negovik (lumememm), gla... ( silm), medu...a (meduus), ...peegel (peegel), ...amovar (samovar), in...vaim (õhk).
IN: Hästi tehtud, olete ülesande täitnud, olete lossi ühe osa lummanud.
№ 4. D/i "Leidke sõnast häälik."
IN: Teine ülesanne. Luuletusest tuleb leida sõnad heliga -s-. See on öökulli ülesanne.
In le Koos on pime
IN Koos e Koos kaua aega tagasi
Üks Koos muna mitte Koos Pete
Peal Koos uku Koos läheb.
D: Need on sõnad: metsas kõik, magavad, öökull, magavad, emane, istuvad (sõnad loetakse loenduspulkade abil).
IN Selles luuletuses on seitse sõna kõlaga -s-.
IN: Ja nüüd on jänku teile luuletuse ette valmistanud. Peate leidma sõnad heliga -z-.
Z säras h arevo
Z ja aken h Akat
Erepunane leek
KOHTA h arüül h aychat.
D: Need on sõnad: sära, sära, eest, päikeseloojang, valgustatud, jänesed. Selles luuletuses on kuus sõna heliga -z-.
№ 5. Puhtad ütlemised .
IN: Hästi tehtud, aitasite lossi veel ühe osa meelehärmi teha. Poisid, öökull ütleb, et ta armastab väga puhtaid sõnu, sest need aitavad ilusti ja õigesti rääkida. Ta pakub mängimist. Ma räägin ja teie kordate kordamööda.
Sa-sa-sa kaste langes
Taga-taga lendas draakon
Si-si-si, vaata, ära hammusta
Kastke kapsas zi-zi-zi
Se-se-se aita rebast
Ze-ze-ze varuge kitse jaoks heina
Zy-zy-zy roosid õitsesid
Sy-sy-sy kasvatas vuntsid
Su-su-su imemine karamell
Zu-zu-zu ostsime kitse
Uz-uz-uz väike mudilane
№ 6. Keelekeerajad.
IN : Ja jänkule meeldib väga keeleväänajaid õppida. Õpetame sind ja mind
- Kiisul on kausis riis ja vorstid.
IN: Kordame seda kõigepealt aeglaselt ja seejärel kiiresti.
(Lastelt saadud koori- ja individuaalsed vastused).
IN : - Jänes Egorka kukkus järve .
IN: Vaata, poisid, me oleme lossi veel ühe osa lummanud. Oleme juba palju ülesandeid täitnud, peame veidi soojendama.
№ 7. Kehalise kasvatuse minut .
Jänku hüppas läbi metsa (hüppas)
Jänku otsis süüa (pöörab vasakule ja paremale)
Järsku on jänku pea peal
Kõrvad tõusid nagu nooled (peopesad pea lähedal)
Kuuldakse vaikset kahinat (kuula)
Keegi hiilib läbi metsa.
Võib-olla siil kahiseb siin (hõõrub peopesasid)
Võib-olla jookseb hiir minema (näpuga viiulit)
Võib-olla kõnnib siin karu (nad lähevad ümberlaadimisele)
Võib-olla lendab mööda lind (liigutused ristatud peopesadega)
Jänes ajab oma jäljed segamini (lihtne jooksmine)
Häda eest põgenemine
Hüppas külili ja pööras ümber
Ja kõveras põõsa alla (istu maha)
Nagu väike valge pall
Et keegi seda ei leiaks.
№ 8. D/u "Leidke hääliku koht sõnas."
IN: Siin ma näen ümbrikut ja sellesse on kirjutatud sõnad. Poisid, peate kindlaks määrama, kus see heli kõlab, ja rikute lossi teise osa. Pidagem meeles, kus meile vajalik heli võib sõnas esineda.
D: Heli sõnas võib esineda alguses, keskel või lõpus.
IN: Võtke kastidega kaardid ja asetage esimesse, keskmisesse või viimasesse kasti kiip, määrates hääliku koha sõnas.
(lapsed täidavad ülesandeid iseseisvalt, õpetaja juhendab)
Järv, koit, õhk, nina, hein, haab.
№ 9. Mäng "Saladus".
"Sonyal on ilusad rohelised ja punased paelad" jne) ja pakub "sõnumi" teisele lapsele edasi sosinal, et teised ei kuuleks. "Sõnum" edastatakse mööda ahelat. Viimane laps ütleb selle fraasi valjusti.
Juhised . Veenduge, et kõik lapsed hääldaksid fraasi sosinal, kuid samal ajal piisavalt selgelt, et sõnumi saanud laps saaks fraasi teisele täpselt ja õigesti edasi anda.
№ 10. Peegeldus.
IN: Hästi tehtud, olete kogu lossi pettunud. Vaata, kui ilus ja särav see on. Siin elavad ilmselt kõik sõnad häälikutega –s- ja -z-.
Kas teile meeldis meie maagiline seiklus?
Milliseid helisid me täna kordasime?
Millised ülesanded teile meeldisid?
Mis oli teile raske?
Oh ero
h Arya sisseh vaim AgaKoos Koos eno OKoos seesPetrova Anna Vasilievna
Töö nimetus:õpetaja
Haridusasutus: MDOU lastele aed "Päike"
Asukoht: Spirovo küla, Tveri piirkond
Materjali nimi: Metoodiline arendus
Teema:"Hea kõnekultuur. Ettevalmistus kirjaoskuse õpetamiseks"
Avaldamise kuupäev: 13.03.2018
Peatükk: koolieelne haridus
GCD kokkuvõte koolieelse õppeasutuse ettevalmistusrühmas.
Teema: Kõnekultuur. Ettevalmistus kirjaoskuse saamiseks.
Sihtmärk: Parandage laste foneemilist teadlikkust. Kuju
oskus jagada sõnu osadeks.
Ülesanded:
Hariduslik: parandada oskusi:
Tuvastage sõnades sageli esinevad helid;
Sõnade kõlaanalüüsis; uute sõnade moodustamisel (foneemiline kuulmine);
Nimi sisaldab sõnu, mis põhinevad teatud foneemilisel tunnusel;
Oskus muuta sõna helikoostist;
Tugevdada laste teadmisi kõvade ja pehmete kaashäälikute kohta;
Tugevdada laste võimet määrata antud heli olemasolu ja asukoht sõnas;
Hariduslik:
Arendada foneemilist teadlikkust; laste suhtlemisoskused;
Arendada sidusat kõnet; tähelepanu, mõtlemine;
Arendada oskust teha individuaalset tööd ja töötada meeskonnas.
Hariduslik:
Kasvatada huvi sõnade ja helidega töötamise vastu, oskus üksteist kuulata
sõber, täiendage taktitundeliselt seltsimeeste vastuseid vastavalt vajadusele;
Kasvatada huvi ja armastust emakeele vastu;
Kasvatada huvi kooli vastu.
Haridusala: kõne areng
Avalik-õiguslike organisatsioonide integreerimine, võttes arvesse föderaalset haridusstandardit: kognitiivne areng, kunstiline
esteetiline areng.
Varustus:
Oodatud Tulemus:
omada ettekujutust pehmetest ja kõvadest kaashäälikutest;
Oskuslikult rakendada oma teadmisi kirjaoskuse kohta;
Suhtle aktiivselt eakaaslastega;
Täitke individuaalseid ja rühmaülesandeid.
Metoodilised tehnikad:
Mängu olukord;
Vestlus – dialoog;
Kehalise kasvatuse minut; hingamisharjutused, võimlemine silmadele;
Hingamisharjutused;
Laste tegevused;
Kokkuvõtteid tehes.
Töö etapid
Õpetaja tegevus
Laste tegevused
Sissejuhatav osa
Organisatsiooniline
hetk - 1 min.
Motiveeriv algus -
käitumisreeglid
klassid
Poisid, vaadake
kui palju meie juurde tuli
külalised. Lähme
Ütleme tere ja naeratame.
Meil polnud külalisi
juhuslikult - väga kiiresti
sinust saavad koolilapsed ja
meie külalised sooviksid
uurige, mida olete õppinud
treeningtundides
Soovitan meeles pidada oma
käitumisreeglid
me ei räägi valjult, kui
üks ütleb – teised
kuula, ära sega vahele,
kui tead vastust küsimusele
Tõstke käsi jne.
Poisid, olgem teiega
noh, nad ütlesid, et meie
peab tegema?
Kord oli üks lustakas mees suus
keel,
Ma tutvustan sulle teda
sõber.
Igahommikune keel
ärkas üles
Lõbus kõigile, lai
naeratas.
(huuled laias naeratuses,
ülemised ja alumised hambad
Avanud aknad, ta
tuulutas maja
(suu lahti ja kinni)
Ma sõin magusaid torusid
laud
(huuled liiguvad edasi)
Lapsed seisavad ringis
Tere tulemast külalised.
Lapsed mäletavad:
Probleemne olukord
Armastas keelt küpsetada
pannkoogid.
(lai keel on peal
ülahuul, suu lahti)
Kas ta saaks veelgi teravamaks minna?
(suu lahti, keel kitsas
ette tõmmatud)
Keel läks mäest alla
sõitma
(suu avatud, keele ots
toetuda alumistele hammastele,
keele tagakülg on üles tõstetud)
Armastab meie keelt
lõbutse hästi!
Poisid, me läheme täna aeda
nad tõid kirja. See
lastele adresseeritud
ettevalmistusrühm,
see tähendab meile, järelikult meie
Lugesin kirja:
"Tere kutid
ettevalmistuskool
rühmad. Kirjutab sulle
Ei tea.
Leidsin end "Tarkade meeste" maalt
ja tark." Kuninganna diplom
ulatas mulle ümbriku
ülesandeid, mida ma ei tee
suutis selle lõpule viia. Abi
palun tehke seda minu jaoks
ülesandeid!"
Noh, poisid, aitame
Ei tea?
Aga selleks, et
Ei tea, me saime kõigest aru
räägime kõvasti
selgelt, selgelt,
hääldada ja hääldada
iga sõna. Kas sa nõustud?
Me töötame selle nimel
Lapsed vastavad sellele
nõus.
Hingamisharjutused
üle hinge.
Jagan lastele lumehelbeid.
Poisid, võtke lumehelves
niidist kinni ja tõsta see üles
suu tase (näitan, kuidas).
kujuta ette puhumist
tugev tuul, pöörlemine
lumehelbed, tuul vaibus.
(Ma hoolitsen selle eest, et kõik
lapsed osutusid välja).
Lapsed võtavad lumehelbeid
lumehelveste peale puhumine
Põhiosa
Praktiline töö -
Kordus (pehmed ja
kõva kaashäälik)
Ülesanne 1. Arva ära
(heli "z" ja "z")
Maailmas on palju helisid:
lehtede sahin, veeprits.
Ja siis on kõne helid. Meie
nad peaksid kindlasti teadma.
Me hääldame helisid selgelt,
Kuulame tähelepanelikult.
Me räägime selgelt, me räägime
oleme usinad.
Poisid, millest see räägib?
luuletus?
Tuletame meelde, kuidas
nimetatakse helideks
kas teil on suus takistusi?
Mis tüüpi kaashäälikuid on olemas?
Milliseid kiipe me neile anname?
tähistada?
Hästi tehtud poisid! Lähme
ülesannete täitmiseks!
Poisid, arvake ära mõistatused ja
määrake, milline heli
sõna algab: -ga
kõva või pehme ja
üles tõstma
vastav kiip.
(ekraanil on pildid koos
esemete kujutamine koos
Helide kohta.
Kaashäälikud.
Kõva ja pehme
Kõvad kaashäälikud -
sinised kiibid;
Pehmed kaashäälikud -
rohelised laastud.
Lapsed arvavad
mõistatused ja tõsta
sinine või roheline
heliga "z" ja "z".
1.Külm tuisk
põrutas alla
Riietus puud valgesse,
Ilm on külm.
Mis aastaaeg see on?
2.Mis metsaloom see on?
Ja seisab rohu vahel -
Kõrvad on suuremad kui pea. (jänes)
3.Kes on sukast pikem?
Kellel pole käsi ega jalgu?
Nahk nagu soomused.
Maa peal roomamine... (madu).
4. See hobune
Triibulised riided.
Tema riided näevad välja sarnased
Madruse ülikonna jaoks.
5. Ei haugu ega hammusta
Ja ta ei lase sind majja? (Lukk)
6. Marja on meeldiv,
Väga lõhnav.
Vaata põõsa alla,
Seal on punane... (Maasikad)
7. Ta paljastab end,
Ta varjab sind.
Ainult vihm möödub -
See teeb vastupidist. (Vihmavari)
8. Kui meie sööme, siis nemad
töö,
Kui meie ei söö, siis nemad
puhkamas.
Me ei puhasta neid -
Nad jäävad haigeks. (Hambad)
2. ülesanne. "Nimi
Ülesanne 3. “Kui palju
(jagades sõna osadeks
Kehalise kasvatuse minut
"Rõõmsat lumememme"
Ülesanne 4 (määrake
heli olemasolu ja asukoht sees
Ülesanne 5. Paigutage kiri
millest see alguse saab
Dunno nimi.
Poisid, ma lõpetan
pall igaühele teist ja
nimeta heli. Saate seda teha
püüdke pall, öelge sõnu,
mis algavad
määratud heli.
Poisid, te juba teate, kuidas
jaga sõnad osadeks
Nüüd saate seda teha
hääldage neid sõnu
kujutatud kaartidel ja
kvantifitseerima
Poisid, otsustage
pane palun "r" hääl
sõnadega: rakett, vähk,
pliiats, krabi, mutt, kirves,
tiiger, pall, jope, juust.
Poisid, postitage s-kiri
mis nimi algab
Ubadest ei tea.
Lapsed seisavad ringis
püüda pall ja helistada
sõnad antud
Lapsed seisavad ümberringi
Defineeri
silpide arv sisse
Lapsed esinevad
liikumine muusika saatel.
Lapsed töötavad
tabelid diagrammidega ja
kiibid, määrake
heli "r" koht
Lapsed istuvad kell
kirja välja panema
6. Võimlemine silmadele
"Lumehelves"
Ülesanne 6. (oskus
muuta helikompositsiooni
Ülesanne 8. “Nimeta ja
värv"
Poisid, nüüd teile ja mulle
teha on palju
raske ülesanne: see on vajalik
arvake ära, mis juhtus
sõnaga?
Sool-mol;
Poisid, lihtsalt nimetage neid
objektid, nimed
mis algavad
Lapsed muusika saatel
esinema
võimlemine
Lapsed kuulavad ja
vastama.
Kui asendate ühe
kiri teisele
sõna muutub.
heli "s" asendati
Lapsed istuvad kell
lauad, esinema
Lõpuosa
Peamise esiletõstmine
läbi viidud õppetund 2-
Tehtud töö analüüs
töö, kokkuvõtted
tulemused 2-3 min
Peegeldus
Poisid, mida te arvate?
Kas täitsime ülesanded?
Milliseid ülesandeid me täna teeme?
Kas sa tegid?
Mis te arvate?
aitasime Dunnot
Aitäh, ma hindan seda väga
Mulle meeldis, kuidas sa täna oled
olid kihlatud.
Täna oleme teiega
rääkis pehmest ja
kõva heli "z"
Määras positsiooni
hääl "r" sõnades
Kordas kontseptsiooni
sõna osa (silp)
Üllatushetk
Kingib lastele värvimisraamatuid
pilt sõpradest
Vallaeelarve eelkool
« Lasteaed"Vikerkaar" r.p. Bazarny Karabulak Saratovi piirkond»
ABSTRAKTNE otsene õppetegevus ettevalmistusrühmas Haridusvaldkond "Kommunikatsioon" Teema: Kõnekultuur. Ettevalmistus kirjaoskuse saamiseks
Programmi sisu
:
-
arendada oskust nimetada etteantud häälikuga sõnu;
-
koolitada lapsi suutma isoleerida häälikut [h’] terve sõna taustal, määrata selle koht sõnas;
-
arendada oskust määrata sõnade arvu ja järjestust lauses.
-
parandada laste kuulmis tähelepanu ja taju;
-
arendada laste foneemilist kuulmist ja peenmotoorikat;
-
arendada oskust kuulata täiskasvanu ja üksteise kõnet, töötada tunni jooksul.
Varustus:
Demo materjal
: skeemikaardid, kiibid, magnettahvel, lauseskeemid.
Jaotusmaterjal
: kaardid numbritega 1 kuni 5, skeemikaardid, kiibid; emotikonid.
Edusammud:
1. Tervitus. Tunniks valmisoleku kontrollimine.
- Tere kutid! Kontrollige, kas kõik õppetunniks vajalik on teie laual.
2. Psühholoogiline suhtumine, motivatsioon eelseisvateks tegevusteks.
- Täna on meil palju oodata. huvitav töö, õpime uusi asju, naudime õnnestumisi ja tuleme üheskoos toime ebaõnnestumistega.
- Igaühel teist on laual emotikonid, palun näidake nendega oma tuju (õpetaja näitab ka emotikone). Arvan, et tunnis ei hakka sul igav ja meie töö lõpuks läheb tuju ainult paremaks.
- Nii, poisid, asume tööle!
3. Töötage tunni teemaga.
- Poisid, ma hääldan nüüd sõnad välja ja kui kuulete sõnu, millel on Ch, plaksutage käsi.
Teekann, haigur, kraana, kiik, pliit, jänes, kell, mardikas, mesilane, vits, tütar, öö, vaas, tass, jõgi.
Õpetaja võtab teadmiseks need lapsed, kes teevad vigu või vastavad sõnale hilja, keskendudes kaaslaste vastusele. Nende koolieelikutega tuleb hiljem täiendavat tööd teha. Kuid seda saab teha ka tunnis, paludes ainult neil lastel uus ülesanne täita (selgitades põhjust): Ta on roheline, kopsakas, absoluutselt mittetorkiv, heinamaal terve päeva piiksub.
-Nüüd mõelge välja sõnad heliga h.
- Suurepärane, sa tegid seda! Soovitan kuulata keeleväänajat ja mõelda, milline heli esineb teistest sagedamini.
Tihane, tihane - varblase õde.
- Harjutame: kordame kõik koos keelekeeramist aeglaselt, nüüd kiiresti.
- Kuulake mõistatust:
Mida
taga ime? Nagu nii ime:
Nõu peal, roog all.
kõnnib ime teel,
pea paistab välja jalad jah.
(kilpkonn)
- Poisid, määrake, kui palju sõnu on mõistatuse tekstis heliga Ch. (5)
4. Füüsiline harjutus
Kui ma ütlen heli C, siis imiteerite käte pesemist. Kui ma hääldan häält Z, siis imiteerite mesilase lendu. Kui ma hääldan häält Ж, siis imiteerite mardika lendu.
5. Töö jätkamine tunni teemal. Iseseisev töö.
- Poisid, võtke palun kaardid ja diagrammid. Ma loen teile häälikuga h sõnu ja peate määrama hääliku koha sõnades:
Kell, võti, pastakas, rull, tee, dacha, kajakas, vanker.
Lapsed märgivad kiibi abil hääliku asukoha sõnas. Üks laps töötab juhatuses.
-Poisid, viimases tunnis tutvusime lause mõistega. Mis on ettepanek?
- Lause on mitu sõna, mis on omavahel seotud.
Täna jätkame selle teemaga tegelemist ja tutvume lausediagrammi ülesehitusega. Lause koosneb sõnadest, iga lause lõpus on punkt, Hüüumärk, kui lause on täis edasikaebust, hüüumärki, küsimärki, kui lause sisaldab küsimust ja ellipsit, kui lause pole täielik. Igal lausel on alus ja kirjalikult on see niimoodi märgitud
Iga sõna on tähistatud eraldi ribaga ____ ____.
See muster tähendab, et selles lauses lõppevad kolm sõna punktiga.
Nüüd, poisid, proovime skeemi abil lause välja mõelda (antud on kolme, nelja, viie sõnaga skeemid).
Hästi tehtud poisid.
6. Töö vihikus.
(kui aega on)
7. Tunni kokkuvõte. Peegeldus.
- Mis tundus teile tunnis kõige huvitavam? Millise ülesande täitmine oli teile raske?
- Palun näidake mulle oma emotikone: mis tuju te praegu olete?
- Mul on hea meel, et ka teie ja minu tuju on paranenud!
- Tund on läbi. Te kõik tegite täna väga head tööd! Hästi tehtud!
MBDOU "Kombineeritud lasteaed nr 39" Sergiev Posad.
Abstraktne
Kõnekultuur.
Ettevalmistus kirjaoskuse saamiseks
Valmistab ja viib läbi õpetaja kõrgeim kategooria: Uzikova O.A.
(13.04.2017)
Sihtmärk. Kasvatada lastes sõnatundlikkust, aktiveerida ja rikastada nende sõnavara.
Ülesanded.
-Õppige lauseid koostama.
- Parandage foneemilist teadlikkust.
-Õppige tegema sõna hääliku- ja silbianalüüsi.
Hod ood
Tervitused "Kallis sõber" Eesmärk: emotsionaalse meeleolu ja motiveeriva valmisoleku loomine töös osalemiseks.
ulakas kelluke,
Moodustage poisid ringiks
Poisid kogunesid ringi (lapsed seisavad ringis)
Tere sõber (võta ära parem käsi küljele);
Tere sõber (võta ära vasak käsi küljele)
Ühendame käed kokku (hoidke käest)
Ja naeratagem üksteisele (naeratagem üksteisele).
Kasvataja. - Poisid, mida te arvate? mis on juhtunud rikkust (laste vastused).
Koolitaja: - Rikkus - See pole mitte ainult midagi, mida saab osta või müüa, vaid see on mingi väärtus. Rikkus võib olla nähtamatu. Näiteks:vaimne rikkus, kõnerikkus, see tähendab ilus kõne . vene keel on üks rikkamaid keeli maailmas. Meie kõne peab olema ilus, väljendusrikas ja selleks peame teiega rääkima, lugema, valima õiged sõnad objekti või tegevuse täpseks kirjeldamiseks ja loomulikult rohkem teada saama.
Kasvataja : Mis on "sõna"?(laste vastused). (Sõna on kõik, mida me ütleme).
Iga sõna, mida räägime, on oluline. Sõna kasutame objektidele nime andmiseks, nende iseloomustamiseks, nende omaduste kirjeldamiseks. Ja veel ühe sõnaga saame tähistada objektide rühma.
Mäng “Ütle ühe sõnaga” (lk 6 T.G. Ljubimova)
Pall, nukk, püramiid, auto – (mänguasjad)
Pott, veekeetja, pann, taldrik – (nõud)
Tamm, kask, kuusk, mänd – (puud)
Roos, liilia, aster, tulp – (lilled)
Kasvataja. Sõnad peavad olema ilusad.
Mis aastaaeg praegu on? (Kevad) Mängime mängu« Kaunista sõna"
(Valime võimalikult palju omadussõnu. Näiteks kevad - kuidas see on? Mida saab kevadeks nimetada? (õitseb, rõõmus, heliseb, soe, kauaoodatud, varajane, ilus, sõbralik jne)
Kasvataja : Poisid, mida teie arvates saab sõnadest teha?
Lapsed: soovitused.
Kasvataja : Mis aitab meil ettepanekut teha?
Lapsed: lauseskeem (õpetaja riputab lauseskeemi tahvlile)
Koolitaja: Poisid, mis vahe on sõnal ja lausel?
Lapsed: Sõna on üks, kuid lause võib koosneda mitmest sõnast.
Kasvataja : Poisid, siin on lausediagramm, mitu sõna teie arvates selles lauses on?
Lapsed: Kaks
Koolitaja: Miks?
Lapsed : Kuna diagrammil on joonistatud kaks ristkülikut.
Kasvataja : Hästi tehtud poisid! Nüüd tehke mulle selle skeemi põhjal ettepanek.
F/minutis
Aken avanes ja kass väljus astangule
Kass vaatas üles, kass vaatas alla
Ta pöördus vasakule ja vaatas kärbseid
Ta sirutas, naeratas ja istus astangule!
Kasvataja : Hästi tehtud poisid. Ja nüüd proovime teemal lauseid teha"Kevad". (Õpetaja postitab tahvlile lausete diagrammi)
Ettepanekute koostamine.
(plaksutage, mitu sõna lauses on)
Kasvataja : - Soovin olla kindel, et olete tähelepanelik ja oskate iseseisvalt töötada.
Kus on häälik (s) sõnas veKoos kohta? (Keskel)
(Igal lapsel on heliakendega maja, magnet või kiip laual)
Kasvataja : - Nüüd mängime mängu "Mina - sinu jaoks, sina - minu jaoks"
Millistest osadest koosneb sõna kevad?
Mäng "Nimeta sõnas olevaid häälikuid ilma neid välja jätmata või ümber paigutamata" (mahl (s, o, k), vuntsid, säga, helmed)
Sari “Loopeedilised märkmikud helide jaoks” (“Päikeselised sammud” lk 9)
(Enne märkmikutega töötamist võite dirigeeridasõrmede võimlemine õpetaja valikul)
"Sõbralikud sõrmed"
Koolitaja: - Kes on nendel piltidel joonistatud? (Linnud)
- Värvige ainult need linnud, kelle nimed sisaldavad heli (helisid).
Tunni lõpus loeb õpetaja S. Yesenini luuletuse “Tšerjomuhha” (lk 78 / V.V.Gerbova) ja kutsub lapsi, kes soovivad seda pähe õppida (lühendina)
D/i "Neljas ratas"