Ettevalmistusrühma keskkonnahariduse ja kõnearenduse lõimitud tunni kokkuvõte teemal “Meie piirkonna talilinnud”. Ettevalmistusrühma “talvelinnud” kehalise kasvatuse tunni kokkuvõte

Tunni eesmärgid:

1. Uuendage laste sõnavara vastavalt leksikaalne teema"Talvivad linnud"

2. Laiendage oma arusaama sellest, mida linnud talvel söövad.

3.Arendage peenmotoorikat käed

4. Arendage huvi tunni vastu läbi visuaalse materjali ja mängumomentide kasutamise.

5. Kasvatage armastust lindude vastu ja soovi nende eest hoolitseda.

6. Kasvatage visadust, töökust ja oskust säilitada tähelepanu kogu tunni vältel.

Eeltöö: talvitavaid linde kujutavate maalide vaatamine, looduse vaatlemine jalutuskäigul, linnumallide tegemine, lindude teemaliste luuletuste lugemine.

Varustus : linnupildid, lumehelbed, jõulupuu, seemned, marjad, seapekk, käbid, linnumallid aplikatsiooniks, pastaks, tutid.

Liiguta.

1 On talv. Külm. Lumehelbed keerlevad aeglaselt õhus. Üks neist lendas meie juurde avatud aken. Milline ime! Temast sai printsess Lumehelbeke. Vaata, kui ilus ta on, kuidas ta kleit sädeleb! Lumehelbeke lendab kõikjal, on palju näinud, teab palju. Ta tutvustab meile linde, kes ei lenda talveks soojadesse piirkondadesse, neid kutsutakse talvelindudeks; räägib teile neist. Kuulake luuletust ja nimetage luuletuse "lume" sõnad. Ole ettevaatlik!

Lumemuinasjutt.

Tantsis läbi lume

Lumetormid.

Bullinnud lumememmedele

Laulu vilistati.

Lumise jõe ääres

Lumisel sõidurajal

Lumepallid helisevad valjult,

Snow Maidens jääd lõikamas.

Poisid, milliseid lumesõnu mäletate?

Lumi, lumememmed, lumetüdrukud, lumememm...

Kes mäletab, millist lindu luuletuses mainiti?

Täpselt nii, härjapoiss. Juhin teie tähelepanu, poisid, et härg on rändlind, kuid ta veedab meiega talve.

Hästi tehtud, jäid kõik lumised sõnad meelde.

2 - Poisid, vaadake, mul on lindude pildid tahvlil, aga tekkis segadus ja talvituvad linnud läksid rändlindudega segamini, nimetame talvituvad linnud ja märgime need lumehelbega.

Märgime üles linnud: ristnokk, varblane, härglint, harakas, vares, kägu, tihane, rähn.

Miks me ei märgi pääsukest ja kraanat lumehelbega?

See on õige, sest pääsukesed ja sookured on rändlinnud. Rändlinnud ei ole varustatud talveks toiduvarudeks ja talvistes tingimustes hankimiseks. Suvel elavad nad meie juures, ehitavad pesasid ja kooruvad tibusid. Ja külma ilmaga lendavad nad ära kuumadesse riikidesse, et kevadel naasta oma kodumaale.

3 - Mäng "Lõika pilte"

Poisid, nüüd soovitan teil linnud kokku koguda ja nimetada, kes millise sai.

Hästi tehtud, tegite head tööd.

Nüüd teeme kehalise kasvatuse.

4 Kehalise kasvatuse minut.

Mets ja põllud on lumega kaetud,
Maa magab sügavalt lumehange all.
Linnud otsivad, otsivad,
Kuidas ennast toita.

Teeme sööturi

Ja me valame neile süüa.

5 Miks te arvate, et talvitavad linnud (varblased, tuvid, tihased, harakad, rähnid, varesed) aasta läbi elad meiega? Need linnud ei karda külma ja suudavad endale toitu hankida ka kõige külmematel talvedel. Otsitakse putukaid, kes on peidetud puukoorepragudesse, majade ja aedade pragudesse, söövad lehttaimede vilju ja seemneid ning okaspuude seemnetega käbisid. Ja pähklid ja tihased otsivad varusid, mis nad sügisel tegid.
Ja ometi on talvel lindudele väga raske. Eriti raske on toitu leida lumesaju, tuisu ja tugevate külmade ajal. Sellise ilmaga jäävad linnud sageli nälga ja isegi surevad külma ja nälga. Linnud sisse talveaeg inimeste kodudele lähenemas. Ja sina ja mina peame aitama oma sulelistel sõpradel talve üle elada.

6 Millist puhkust teie ja mina hiljuti tähistasime?

õige, Uus aasta, ja täna kaunistasin lindudele jõulupuu.

Puu küljes ripub pekk, pihlakamarjad ja leib.

Millise linnu me pihlaka kõrvale paneme?

Täpselt nii, härjapoiss.

Millise linnu me leivale paneme?

Õige, varblane, harakas.

Ja kes searasva armastab, mis lind?

Täpselt nii, titt.

Poisid, paneme sellesse sööturisse mõned seemned ja riputame selle piirkonda. (Söötur on valmistatud kastist).

7 Ja nüüd räägib Christina meile Z. Aleksandrova luuletuse

"Uus söögituba"

Tegime söötja
Avasime söökla.
Varblane, härjavarblane,
Talvel on teile lõunasöök.

Külastage nädala esimesel päeval
Tihased lendasid meie juurde.
Ja teisipäeval, vaata,
Pullinlased on saabunud.

Kolmapäeval oli kolm varest
Me ei oodanud neid lõunale.
Ja neljapäeval kogu maailmast -
Ahnete varblaste parv.

Reedel meie söögitoas
Tuvi nautis putru.
Ja laupäeval pirukale
Seitse nelikümmend lendas sisse.

Pühapäeval, pühapäeval
Üldine lõbus oli.

Hästi tehtud poisid, milliseid linde me kuulsime?

Harakad, varblased, varesed, tihased, pullid. Kõik jäid meelde.

8. Arva ära mõistatused

Talvel õunad okstel!
Koguge need kiiresti kokku!
Ja äkki lendasid õunad üles,
Lõppude lõpuks on see ... (pullinnud)

Täpselt nii, pullid.

Kuulake uuesti:

Saabus, istus maha,
Nad laulsid laulu
Kaks sõbrannat, kaks õde,
Hüüdnimi: ....(Tihane).

Hästi tehtud, arvasite ära mõistatused ja nüüd soovitan teil linnud lõpetada ja nende rinnad teha. Kui see on punane, saate härjavindi ja kui kollase, siis kes seda teeb? Täpselt nii, tihane.

Ja enne töö alustamist sirutame sõrmi.

9Sõrmede võimlemine.

10 Tuletan meelde, et kõigepealt lõikame niidi läbi, seejärel katame töö ettevaatlikult liimiga ja seejärel liimime niidid. Töötame hoolikalt.

Töö tegemise ajal kõlab linnuhäälte muusika.

Lõpus riputavad poisid linnud puu külge, kinnitades need pesulõksuga kokku.

Vaata mida ilusad linnud sa tegid seda, hästi tehtud.

Poisid, vaadake, linnud on teile kingitusi valmistanud. Võtan puu alt kasti välja ja kostitan lapsi.

GCD kokkuvõte lastele ettevalmistav rühm"Rähn on talvitavate lindude president."

Kiseleva Evdokia Ivanovna, MKDOU “Lasteaed nr 4” õpetaja, Liski, Voroneži piirkond.
Kirjeldus: Seda õppetundi saavad kasvatajad ja õpetajad kasutada koolieelikute ja lastega tundide läbiviimiseks koolieas. Lapsed naudivad neid tegevusi, see aitab neil meeles pidada see informatsioon, võrrelda, analüüsida, teha üldistusi ja kasutada neid praktikas.
Sihtmärk:äratada huvi talvitavate lindude elu vastu.
Ülesanded:
1. Laiendage laste teadmisi talvitavate lindude välimuse ja harjumuste kohta, arendage mälu ja tähelepanu.
2. Tugevdada laste oskust kirjutada kirjeldav lugu kasutades sümbolid.
3. Kujundada laste ideid mõistete kohta: sõna - objekt, sõna - märk, sõna - tegevus.
4. Õpetage lapsi lindude eest hoolitsema, saama sellest rõõmu ja naudingut.
Varustus: linde kujutavate maalide komplekt, pildid "lindude pesadest", helisalvestus: igasugune rahulik muusika.

Tunni edenemine.

Kasvataja. Poisid, ma tahan teile rääkida huvitava loo sellest, kuidas meie piirkonna talvitavad linnud endale presidendi valisid. Aga kõigepealt öelge, milline peaks olema president? Nimetage sõnad - märgid.
Lapsed. Ta on lahke, nägus, töökas, õiglane, elav, osav, rõõmsameelne, sõbralik...
Kasvataja. Linnupresident peab elama aastaringselt metsas, et igal ajal lindude huve esindada. Ja nii olid presidendi rolli kandidaadid... kes?
Lapsed. Vares, varblane, harakas, rähn, öökull, tihane, ristnokk, härg.








(Õpetaja näitab nende lindude pilte).
Kasvataja. Mida saate nende lindude kohta öelda?
Lapsed. Need linnud on talvitavad linnud.
Kasvataja. Linnud otsustasid kohe öökulli, ristnoka ja härjapea valimistel osalemisest välja jätta. Arvake ära, miks?
Lapsed.Öökull on röövlind, mitte lahke. Ta võib teisi linde solvata ja päeval magab. Crossbill elab kaugel tihedates männimetsades ja tal on kole konksu nokk.
Pull on rändlind, meie metsadesse ta suvel ei ilmu ja presidendile see ei sobi.
Kasvataja. Esmalt otsustasid linnud korraldada lindude sulestikumudelite näituse, vaadata, kuidas see juhtus, osaleda võistlusel.
Korrake pärast mind: "Ma keerlen ühel jalal ringi ja muutun talvitavaks linnuks." (Lapsed täidavad ülesande)
Õpetaja lülitab muusika sisse, lapsed hakkavad lindudena teeseldes aeglaselt ruumis ringi liikuma. Õpetaja lülitab perioodiliselt muusika välja, lapsed - linnud nõustuvad ilus poos. Kui muusika uuesti käima läheb, liiguvad nad varvastel, keerlevad, lehvivad, tantsivad. Muusika lõppedes istuvad kõik maha.
Kasvataja. Täpselt nii see juhtuski. Selle võistluse võitsid Harakas, Tihane ja Rähn. Linnud pidasid Varest ja Varblast mitte eriti ilusaks, halliks, mustaks ja Pruun värv polnud sel hooajal moes.
(Õpetaja eemaldab nende lindude pildid).
Kasvataja. Alles jäi vaid kolm kärbest, kes jätkasid valimistel osalemist. Linnud otsustasid kontrollida, kas harakas, rähn ja tihane on head ehitajad.
(Õpetaja näitas pilte harakapesast, tihasepesast, rähnipesast)
Lapsed uurivad ja järeldavad: parem on haraka pesa ja rähni lohk, neis olevad tibud ei märjaks ega külmu. (Pilt tihanega on eemaldatud).
Kasvataja. Et lindudel – pealtvaatajatel – igav ei hakkaks, otsustasid Harakas ja Rähn neid veidi lõbustada ja oma muusikalisi võimeid näidata.

Muusikaline atraktsioon "Cha-cha-cha ja Ta-ta-ta"

Kasvataja. Haraka siristaja kutsus kõiki linde kordama järgmist rütmi: cha-cha-cha-cha-cha-cha (õpetaja hääldab sõnu, plaksutades iga silbi järgi, lapsed kordavad rütmi rikkumata).
Kasvataja. Ja metsatrummar Woodpecker koputas terve sõnumi välja. Kuulake ja koputage sõrmedega: ta - ta - ta - ta - ta (lapsed koputavad rütmilist mustrit).
Kasvataja. Linnud rõõmustasid ja aplodeerisid neile tänuks, hakkasid tiibu külili lehvitama, pead küljelt küljele pöörama ja naeratama (lapsed teevad)
Kasvataja. Kokkuvõtteks palusid linnud harakal ja rähnil meile öelda, millist kasu nad lindudele, inimestele ja metsale toovad.
Mis sa arvad, mida nad ütlesid?
Lapsed. Harakas rääkis, et ta hävitab palju röövikuid, kääbusid, mardikaid ja sääski.
Kasvataja. Siis aga meenus lindudele, et harakad võivad kellegi teise pesast muna varastada. Ja see pole hea!
Lapsed. Rähn on väga kasulik lind, teda kutsutakse metsaarstiks.
Kasvataja. Mis juhtuks metsaga, kui seal poleks rähni? (Vastus)
Kasvataja. Ja nii selguski, et Rähn valiti talvitavate lindude presidendiks. Räägi nüüd, milline ta on?
Lapsed. Suur, värviline, ilus, talvine, kasulik, töökas, tark, elegantne.
Kasvataja. Milline ta välja näeb?
Lapsed. Rähnil on moekas riietus: must jokk, valged täpid tiibadel ja labakindadel ning valge mustade täppidega särk. Peas on punane barett.
Kasvataja. Mida rähn sööb? Kuidas ta seda teeb?
Lapsed. Ta hävitab paljusid putukaid – puude koore alla peituvaid kahjureid, samuti toitub ta käbide seemnetest. Ta leiab metsast lõhega puu ja püstitab sinna oma sepikoja: torkab käbi prakku ja nokib kõik seemned välja.
Kasvataja. Millist kasu toob rähn metsale?
Lapsed. Rähn hävitab paljusid kahjureid ja nende vastseid. Kui metsas on palju rähne, tähendab see, et puud on tugevad ja terved. Kui rähn käbidele nokitseb, kukub osa seemneid maapinnale ja neist kasvavad uued puud.
Kasvataja. Kallid poisid! Talvivad linnud palusid mul teile edastada oma tänu teie lahkuse ja kiindumuse eest ning selle eest, et söötjad pole talvel kunagi tühjad. Aitäh!

Svartsevitš Oksana Vladimirovna
Töö nimetus:õpetaja
Haridusasutus: MBDOU nr 44
Asukoht: Kemerovo linn
Materjali nimi: Metoodiline arendus
Teema: Lasteaia ettevalmistusrühma kõnearenduse tunni kokkuvõte "Ränd- ja talvituslinnud"
Avaldamise kuupäev: 02.04.2016
Peatükk: koolieelne haridus

Tunni märkmed

Ettevalmistusrühmas

Kõne arengust

Koostanud: Svartsevich Oksana

Vladimirovna

Kemerovo 2016

Ränd- ja talvituvad linnud.

Sihtmärk:
1. Laiendage laste teadmisi lindude kohta.
2. Kinnitada talve- ja rändlindude ideed; nende välimus, toitumine, elutingimused talvistes tingimustes. 3. Arendada suulist kõnet; arendada nägemis- ja kuulmistaju; tähelepanu ja mälu. 4. Kasvatage hoolivat suhtumist lindudesse ja armastust meie kodulooduse vastu.
Varustus:
1. Linde kujutavad pildid: A) talvitavad (rähn, vares, tihane, harakas, öökull, tuvi; linnud söötmiskohas) B) rändlinnud (ööbik, kuldnokk, pääsuke, härjalind, kägu, part, luik.) 2. Helisalvestis “Lindude hääled” 3. Videosalvestus logaritmiga. 4. Puu paigutus. 5.Pleksiklaas.
Meetodid:
- mängimine; – selgitav – näitlik; – osaliselt – otsima;
Tunni käik:
Vokaal: Poisid, vaadake aknast välja, mis aastaaeg see on? Kuidas on loodus muutunud? (Laste vastused.) Vokaal: Nüüd on meil hilissügis. Tõenäoliselt on kõik loomad ja linnud juba saabuvaks külmaks valmistunud. Uksele koputatakse ja sisse lendab harakas kirjaga.
“Metsas on häda juhtunud! Kõik linnud on segaduses ega tea, mida teha. Mõned peavad lendama soojematesse ilmadesse, kuid nad ei saa ilma teie abita hakkama. Poisid, aidake linde!" Voss: Poisid, millised linnud peavad lendama soojematesse ilmadesse? Ja millised linnud jäävad? (Laste vastused) Vokaal: Aitame linde, sest sa tead, et linnud jagunevad ränd- ja talvituvateks. Miks neid nii kutsutakse? Rändlinnud- Talvel lendavad nad soojadele maadele, siin on neil külm ja neil pole midagi süüa. Need, kes talvitavad, ei karda külma ja jäävad siia. Laste ees on ümbrikud, mis sisaldavad pilte ja lindude nimedega silpe, neil tuleb sõna õigesti moodustada ja pleksiklaasile liimida. Seejärel keerame selle ümber ja kontrollime, kas sõnad on õigesti kirjutatud. SO-RO-KA, SI-NI-TSA, SO-LO-VEY, SO-VA, SKVO-RETS. Vokaal: Hästi tehtud poisid. Öelge, millised neist on ränd- ja talvituvad. Vaata hoolega, mis on neil lindudel ühist? (Laste vastused) Vokaal: Poisid, kuulame lindude laulu ja proovime ära arvata, kes mida laulab (lindude laulu helisalvestus). Logorütmika heliga “S” Play: Vaata, mis maja seal on? Tulime muinasjutte külastama, peame meeles pidama, milliste teoste pealkirjades linnud esinevad. (Laste vastused) “Hall kael”, “Haned-luiged”, muinasjutt “Vares ja rebane”, “Kole pardipoeg” jne. Mäng "Naljakas pall". Viskame lapsele palli ja anname linnule nime. Laps viskab palli tagasi ja ütleb "rändava" (p) või "talviva" (h). Kull (h), kuldnokk (p), tuvi (h), tihane (h), part (p), pääsuke (p), luik (p), ööbik (p), öökull (h), rähn (h), kägu (n) jne.
Vosp-l: Noh, poisid, me mängisime teiega, nüüd peame kiirustama. Teie ees on lind (tükkideks lõigatud härg), peate kehaosad õigesti nimetama. (Laste vastused) Vokaal: Vaata, meil on vist kõik linnud kokku korjatud, nüüd tuleb välja mõelda, millised linnud on rändlinnud ja millised talvituvad. Istume laudade taha. Kõik linnud on laste ette laotatud. Vosp: Poisid, vaadake hoolikalt. Las igaüks valib endale lind ja proovi seda kirjeldada. Rändurid istutame puu otsa ja talvituvad jäävad meie pardale. (Laste vastused) Vokaal: Hästi tehtud poisid, te täitsite kõik ülesanded. Rändlinnud lendavad aga soojematesse piirkondadesse ja leiavad sealt toitu, aga talvituvad linnud vajavad talvel abi? Kuidas? (Laste vastused) Küsimus: Aga kui kallame terad ja leivapuru maapinnale, võivad need olla lumega kaetud. Mida teha? (Laste vastused) Küsimus: Lindude söögimajad tuleb õigesti riputada. Siin on mul söötja ja kui sina ja mina jalutama läheme, riputame selle oma saidile ja toidame talve veetvaid linde. Rakendus.
Bullvint
Öökull Ööbik harakas
Starling pääsuke
Rähn
Varesluik
Tuvitihane
Kägu
"Ränd- ja talvituvad linnud"

(Avatud tund ettevalmistusrühmas

kõne arengu kohta)

MBDOU nr 44 õpetaja Svartsevich O.V. Kemerovo 2011 FÜÜSILISE AKTIIVSUSE MINUT: “Linnud” Hääldatakse välja luuletuse tekst ja tehakse sellega kaasnevaid liigutusi korraga. Nagu rähn nokib puid, pea lehtede vahel. (liigutab pead üles-alla) Nagu kalapüük ja kahlamine.Hani jookseb hane järgi. (jookseb paigal, käed üles tõstetud)
Kui üllatunud nad olid, jäid Haned kohe jõe ääres seisma, jõid vett, avasid tiivad (kallutasid ette, käed tahapoole) Ja kõndisid aeglaselt, (astuvad paigale) 1 Vares Seda lindu on ilmselt kõik näinud. Ja nad kuulsid tema valju läbistavat häält. Vares on üsna suur lind. Ta astub tähtsalt maas, kuid mõnikord hüppab naljakalt. Varese riietus on tagasihoidlik: must pea, tiivad ja saba. Ülejäänud on hallid. Nokk on suur ja tugev. Varestest on saanud tõelised linnaelanikud. Nende suuri pesasid võib näha parkides ja teede ääres kõrgetel puudel. Nad söövad kõike, mida tänavalt leiavad. Võime öelda, et varesed on "korrapidajad": nad korjavad kokku kõik jäätmed ja prügi. Kuid varesed ei toitu ainult sellest, mida nad prügikastidesse kaevavad. Nad hävitavad kahjulikke putukaid ja hiiri. Nad teavad isegi, kuidas kala püüda. Ei ole vastumeelne süüa teiste inimeste pesadest mune. Vareste käpp on kõigile tuttav. Nad ütlevad sageli: "Vares krooksub talvel, et näidata pakast ja suvel halba ilma." Selgub, et varesed suudavad jäljendada teiste lindude hääli ja rähni koputamist. Nad võivad niitma, haukuda ja isegi kriuksuma nagu uks. Taltsutatud varesed hääldavad inimsõnu mitte halvemini kui papagoid. Varesed on väga targad. Nad leotavad kuivanud leivakoorikuid lompides, murravad pähkleid, visates neid kõrgelt asfaldile. Teadlased on leidnud, et varesed oskavad lugeda viieni! Ja nad suudavad hõlpsasti eristada relvaga meest tavalise pulgaga mehest. Varesed on osalised ka läikivatele asjadele – kellad, kõrvarõngad, ehted. Ja sageli nad varastavad neid, peidavad pesadesse või muudesse peidupaikadesse.
Ööbimiseks kogunevad varesed parvedesse ja lendavad parki või metsaserva. Ja nad istuvad tükk aega okstel, krooksudes, justkui räägiksid üksteisele, mis huvitavat sel päeval juhtus. Nende pesad on suured ja tugevad. Varesed punuvad koos okstega pesadesse traadijuppe. Pesad on isoleeritud udusulgede, sambla ja kaltsudega. Ja vill, mis on vilunud koerte nahkadest osavalt nokitsetud. Ja siis ilmusid pessa munad - helerohelised, tumedate täppidega. Nüüd soojendab emane neid, koorub neid ning isane toidab ja kaitseb neid. Kui tibud suureks kasvavad, peavad mõlemad vanemad oma ahnete järglaste toitmiseks kõvasti tööd tegema. 2Kägu Kägu häält kuuldes küsivad nad naljaga pooleks: "Kägu, kägu, kui vana ma olen?" Ja loevad üle metsa kostvat helisevat “ku-ku”. Tegelikult kägu muidugi aastaid ei loe. Ja üldiselt on kägu “isane” asi, see on isase kägu laul. Ta ütleb kõigile, et see on tema territoorium, tema valdused. Ja loomulikult jahimaadel. Ja ka - see on kutse külastada emast kägu. Ja las teised koristavad heas mõttes - muidu tuleb kaklus - kohevad ja suled lendavad! Kuid kägu sai kuulsaks mitte oma laulu, vaid selle poolest, et ta muneb teiste inimeste pesadesse. Kägu on üsna suur pika sabaga lind. Ja väga sarnane kiskjaga – ma olen jahimees. Ta peletab väikesed linnud eemale ja jätab oma muna kellegi teise majja. Mõnikord nokitsevad pesaomanikud seda ja viskavad nii jultunult välja ilmunud muna minema. Enamasti kooruvad nad aga nagu omad. Sageli on kukemunad pesas sama värvi kui teised. Ja siis peavad petetud vanemad ablatut kägu toitma. Tihti jäetakse ta üksi pessa. Nad toidavad teda üksi. Tihti muutub tibu oma “vanematest” suuremaks, kes lendavad pesale päev läbi, vahel ussiga, vahel kärbsega. Ja väike kägu teeb lihtsalt suu lahti: tal on suurepärane isu! No mida teeb käguema? Ta isegi ei mõtle tibu peale! Juba südasuvel koguneb kägu kaugetele soojadele maadele. Kuid me peame olema õiglased: on kägusid, kes kooruvad ja toidavad oma tibusid ise. Kägu hävitab kahjulikke putukaid. Nad nokivad isegi mürgiseid röövikuid, millest teised linnud ei toitu. Kasulik lind! 3 Luik Siin ujub luik, mis peegeldub järve rahulikust peeglist. Pikk kael on kergelt kumer, hõljub rahulikult ja majesteetlikult. Kuid järsku lehvitas ta oma suuri lumivalgeid tiibu... Kui luik kaldale tuleb, ei sarnane ta muinasjutulinnuga. Oma kohmaka kõnnakuga laiadel vööjalgadel meenutab ta hane. Ja see pole üllatav: luiged, haned ja pardid on lähedased sugulased. Luigel on pikk kael ja lai nokk, mis on tumedat või punast värvi. Mõnel luigeliigil on otsmikul, noka kohal, nagu muhk. Luik saab kergesti toitu järve või jõe põhjast. Nagu haned ja pardid, filtreerib see põhjamudaga vett läbi noka, spetsiaalsete plaatküüniste kaudu. Ja kogu saak - veeputukad, taimeseemned, vetikad - jääb nokasse. Luik kosib emast väga ilusti. Ta tõstab oma kaela kõrgele, sirutab tiivad laiali ja kostab vahel valju trompetihäält. Luigepaar elab koos kogu oma elu.
Luiged tunnevad üksteist ära mitte ainult hääle, vaid ka välimuse järgi. Juhtub, et emane langetab kaela vette ja luik, kes teda ära ei tunne, tormab "võõrast" minema ajama. Kuid niipea, kui emane tõstab pea, rahuneb luige mees, kes vaatab talle süüdlaslikult otsa. Luiged pesitsevad kaldal, rannikuäärsete põõsaste ja taimede tihnikutes. Pesa on vooderdatud udusulgedega, kitkudes selle rinnast. Tavaliselt haudub mune emane. Kuid mustadel luikedel on mõlemad vanemad. Luiged sünnivad hõredate udusulgedega kaetud, mitte nii nagu kaunid linnud. On legend, et luik laulab oma elu lõpus oma viimast “luigelaulu”. Kuid see on vaid legend. Luigelaulud on pigem teravate helidega susisemine. Aga me ikka imetleme neid majesteetlikke linde. 4Harak "Jutuline kui harakas!" - nii kutsuvad nad inimest, kes armastab vestelda. Ja tegelikult siristavad harakad palju: nii hoiatavad nad metsas kõiki ohu lähenemise eest - röövlooma või inimest. Mis värvi on harakas? Kõik ütlevad "must ja valge". Tal on tõesti must pea, tiivad ja saba. Tumedad harakasuled on aga sinakasrohelise läikega. Harakad on väga uudishimulikud, tahavad teada kõigest, mis nende ümber toimub. Lind möllab maas ja liigub sageli suurte hüpetega. Inimesed ütlevad seda märgates: "Ta kappab nagu harakas!" Harakal on tugev terav nokk. Ja väga suur saba, pikem kui kogu tema keha. Suled on selles paigutatud "äärtesse". Nagu keegi oleks selle servad ebaühtlaselt lõiganud. Kuid kõige ebatavalisem on see, et harakas, nagu sisalik, võib jätta oma saba vaenlase hammastesse või küünistesse. Siis kasvab nagunii uus. Harakas on kiire ja väle lind. Otse varese noka alt tüki näppamine ei maksa talle midagi! Harakas, nagu ka vares, armastab koguda läikivaid esemeid: sõrmuseid, münte, sõlgi, säravaid klaasitükke. Seda kõike leidub sageli harakapesades ja peidupaikades. Siit ka teine ​​väljend - "Harak on varas." Harakad teevad pesa tihedate põõsaste vahele või kõrgele puu otsa. Need linnud on suurepärased ehitajad. Pikkadest tugevatest varrastest teevad nad esmalt pesa tugeva raami palli kujul. Selle alus on tugevdatud savi ja mullaga, nagu maja vundament. Pesa katab ülalt spetsiaalne okstest katus ning sissepääs asub küljel. Allosas on kohevast, sulgedest ja samblast pehme voodipesu. Harakas kitkub pesa jaoks sageli loomanahkadest villa. Haraka munad on sinaka värvusega, pruunide ja pruunide laikudega. Harakas soojendab neid pesast minema lendamata. Ja kogu selle aja toidab isane teda. Ta valvab ka pesa. Ta vastutab kõigi oma pereliikmete eest! 5Pääsuke G.Kh. muinasjutus. Anderseni "Pöial" päästis väike tüdruk külmetava pääsukese ja siis aitas pääsuke Pöidlale: ta viis ta soojadele maagilistele maadele... Heledal päikesepaistelisel päeval välgatavad nobedad pääsukesed - musta selja ja heleda rinnaga linnud. taevas: nad tõusevad üles, seejärel teevad järske pöördeid. Nad püüavad oma toitu lennult: kärbseid, sääski, liblikaid ja muid putukaid. Nad lendavad kiiresti, osavalt, neil on tugevad pikad tiivad, mistõttu on nende lend nii kiire. Kuid tiivad takistavad pääsukestel maapinnal kõndimast, nii et nad toetuvad juhtmetele ja õhukestele okstele.
Pääsukesed ei saa mitte ainult lennult putukaid püüda, vaid isegi juua! Nad libisevad üle vee ja kühveldavad seda nokaga. Samuti jõuavad pääsukesed lennates ujuda. Nad lendavad mitu korda üle pinna, puudutavad kergelt vett - ja siis lähevad ujuma! Linnud elavad sageli inimese läheduses. Nad teevad pesasid majade katuste alla, rõdude alla ja võivad isegi tuppa lennata... Ja nende pesad on süljega niisutatud savitükkidest. Jõe kõrgel kaldal võib näha palju väikseid naaritsaid. Nendes urgudes elavad kaldapääsukesed. Nad kaevavad naaritsaid nokaga. Mõnikord ajavad jultunud varblased pääsukese pesast välja ja hõivavad kellegi teise maja. Siis kogunevad pääsukesed kokku, sosistavad midagi ja katavad pesa sissepääsu saviga. Siin jääb kutsumata külaline hätta! Tibude ilmumisel peavad pääsukesed neid sageli toitma: tibudel on suurepärane isu. Pääsukesed aitavad inimestel teada, kas sajab vihma. Kui nad lendavad madalal maapinnast, oodake vihma. Enne vihma muutub õhk niiskeks. Väikesed kääbuslased saavad märjaks, muutuvad raskemaks ja kukuvad maha. Ja nende taga on pääsukesed. Ja see on täiesti hämmastav, et need linnud võivad olla... postiljonid! Nad naasevad alati oma kodumaale. Ja inimesed saatsid mõnikord nendega kirju. Oli juhtumeid, kui pääsukesed tõid hätta sattunud inimestelt märkmeid. Ja inimesed said päästetud! See lahke lind elab meie juures ainult suvel ja lendab talveks soojadele maadele. Kuid kevadel naaseb ta ja meil on hea meel teda näha! 6 Öökull on öine röövlind. Selle keha on suurepäraselt kohandatud väikelindude ja näriliste öiseks jahiks. Suurepärane nägemine, suurepärane kuulmine, vaikne lend, erakordne pea liikuvus 270 kraadi, teravad küünised, tugevad käpad– need on hea jahimehe omadused. Linnu silmad on suured ja ümmargused, kuid päeval näeb öökull halvasti ning seetõttu peidab end päikeseloojanguni puuõõnsustesse ja vanadesse hoonetesse.

Vallaeelarveline eelkool haridusasutus- laste arenduskeskus - lasteaed №11

Abstraktne

avatudklassidKõrvalkõne areng

sellel teemal:

« Talvivad linnud»

VettevalmistavGrupp

Koolitaja: OstrovskajaE.A.

G. Odintsovo 2011

KOHTAhariduslikel eesmärkidel. Talvemärkide teadmiste kinnistamine, ideed talvituvatest lindudest, “talvilindude” mõiste üldistamine. Teemakohase sõnavara laiendamine, täpsustamine ja aktiveerimine. Parandamine grammatiline struktuur kõne (eessõnade praktiline kasutamine, arvsõnade kokkuleppimine nimisõnadega, sidus kõne.

Rarengueesmärgid. Kõnetegevuse, dialoogilise kõne, kõne kuulmise arendamine, visuaalne taju ja tähelepanu, mõtlemist, artikulatsiooni, peen- ja jämedat motoorseid oskusi, loominguline kujutlusvõime, imitatsioon.

INhariduslikel eesmärkidel. Koostööoskuste, hea tahte, iseseisvuse kujundamine. Hooliva suhtumise edendamine loodusesse.

Varustus: teemapildid talvituvatest lindudest, väljalõigatud pildid mängule “Kogu pilti” (talvelinnud), kaardid mängule “Krahv ja nimi”,

Tunni edenemine

1. Organisatsioonimoment. Mänguharjutus palliga "Nimeta talve märke".

Poisid, kui olin teel klassi, lendas harakas minu juurde ja ulatas mulle

ümbrikusse ja käskis meil aidata tal mõista, mis toimub

mets, loomi ei paista üldse, ei pääsukesi ega kuldnokki. Kas sa tõesti jõudsid

kas mets on hädas?

Aitame harakatel mõista, mis toimub.

Kuulake luuletust.

Luuletus:

Kõik on lumi ja lumi,

Kõik lumi ja lumehanged

Terve mets ja kogu põld on lume all...

Läbi lume paistab metsatee,

Siin on rebase jäljed lumes.

Millest see luuletus räägib? Vaata aknast välja ja ütle, mis aastaaeg on? (talv)

Mida sa seda sõna kuuldes ette kujutad? (lumi, jää, mets, liumägi, kelk, külm, tuisk)

Luuletust uuesti lugedes.

Milline heli kõlab selles luuletuses kõige sagedamini? (heli)Ütle see valjusti: Ssssssss

-Mõelge välja talvega seotud sõnad, kus kuuleksite heli " KOOS" (lumi, lumehang, lumehelves, lumememm, lumetüdruk, naer, muinasjutt, kelk, kelk,lumetõukeratas, jääpurikas, lumepall...)

Milline talv? (külm, pakaseline, lumine, tuuline, tuisk)

Nüüd hakkate kordamööda talve märke nimetama ja palli söötma

*Mis talv see on, kui on lumine?

*kui pakane – härmas

*kui on tuuline – tuuline

*kui tuisk on tuisk

(Lumetorm-Mitte tugev tuul lumega, lumetorm- tugev lumi tuulega, lumetorm-

väga tugev tuul ja lumi, lumememmd- Sajab palju lund.)

2. Sissejuhatus teemasse.[Kõnekuulmise, mõtlemise, sidusa kõne arendamine.]

Oh, poisid, vaadake, metsas on nii palju elanikke, lähme vaatame

hoolikalt ja ütle meile, kes meie metsa külastab?

Vaata ja ütle, keda sa siin näed? (Linnud).

Milliste märkide järgi te selle kindlaks tegite? (Nokk, suled).

Loetlege need linnud. (Härjaviin, harakas, vares, tihane, varblane...).

Kuidas sa arvasid, et see oli härjapoiss? (Punane rind).

Kuidas nad tegid kindlaks, et tegu on harakaga? (Pikk saba, valged küljed).

Kuidas sa kindlaks tegid, et see oli vares? (Must, suur).

Kuidas sa kindlaks tegid, et see oli titt? (Kollane rind).

Mis linnud need on? (Talvinemine).

Miks me neid nii kutsume?

Hästi tehtud, nüüd mängime mängu "Arva ära"

3. "Arva ära" 1) Koputan puule, tahan ussi saada, Kuigi see on koore all peidus, Sa jääd ikka minu omaks. (dyatel)

2) Punarind, musta tiivalineLarmastab teravilja nokitseda.

Esimese lumega pihlakale ilmub Ta uuesti.

(pullvint)

3) Ta on väike lind ja tema nimi on ……….

(tihane)

4) See lind on vingerpussKOHTApõhi kasevärviga Kes see on?

(harakas)

5) Kannab halli vesti, kuid on tiibadegaV-must värv. Näete, paarkümmend paari tiirlebJAhüüa: kar-kar

(vares)

Vaata koos lastega piltidel talvitavaid linde(vares, varblane, tihane, öökull, tuvi, harakas, härglint, ristnokk jne); mäleta nende omadusi väliseid märke(saba, nokk, värvus, suurus); kus nad elavad, mida söövad.

4. Pallimäng "Odie"n-palju".(Kõne grammatilise struktuuri parandamine kutsub lapsi vaibale).

Mängime pallimängu “Üks-palju”. Ma viskan teile igaühele "kõliseva" palli ja nimetan ühe linnu. Sa püüad palli kinni, nimetad palju linde ja annad palli mulle tagasi.

- pullvint

- tuvi - tuvid

- titt-titt- Koosoroca-harakas-vares-vares

5. Didaktiline mäng "Mis on puudu?"

6. Harjutus "Arv ja nimi".(Kõne grammatilise struktuuri parandamine (arvsõnade kooskõlastamine nimisõnadega), loendusoskus 5 piires.)

Hoidsin lindudel tähelepanelikult silma peal ja pildistasin neid. Aidake mul pildistatud linde kokku lugeda.

Iga laps saab oma foto ja loeb lindude arvu. Järgmisena kuulatakse kõigi vastuseid.

Mitu tissi on sinu fotol?

Mitu härjapoega? (üks härjaviin, kaks härjapoega, ..viis härjapoega)

Hästi tehtud. Sa tegid lindude lugemisega väga head tööd.

7. Didaktiline mäng "Nimeta sõbralikult"

Kuhu linnud talvel sööma lendavad? (sööturisse)

Helistage sõbralikult:

*SöötjaA-söötja

*Tihane

*vintb-lumememm

*varblane-varblane

* nokk - nokk

*saba-saba

*sulg-sulg

*tiib-tiib

- pesa-pesasilma

8. Mäng “Kogu pilt”.

Lastele jagatakse ümbrikud väljalõigatud piltidega, millel on kujutatud talvitavaid linde.

Võtke tükkideks lõigatud pildid välja ja proovige neid kokku panna. Lastele, kellel on raske täita, pakub õpetaja tervikpildi näol visuaalset tuge.

Rääkige meile, mis juhtus pärast pildi kokkupanemist.

See………

Õige. Võrrelge oma pilti kogu pildiga. Jne.

Hästi tehtud. Olete täitnud väga raske ülesande. Aseta lõigatud pildid ümbrikesse ja aseta terved lähemale.

Harakas: -Oh, poisid, tänan teid väga, nüüd saan aru, miks sees nii vaikne on

metsas ju mets talvel magab ja linnud lendavad minema.

Alumine joon :

Hästi tehtud, kas teile meeldis meie tund?

Mis lindudest me rääkisime? (talvitamise kohta)

Nimeta, milliseid talvitavaid linde mäletad ja ehk nägid.

Projekti tüüp: informatiivne ja loominguline.

Projekti tüüp: Grupp.

Kestus: lühike.

Osalevate laste vanus: 5-6 aastat.

Osalejad:õpetaja, rühma lapsed ja vanemad.

Asjakohasus:

Külmal aastaajal on talvitavatel lindudel eluliselt oluline end toita. Olemasolevat toitu jääb oluliselt vähemaks, kuid vajadus selle järele kasvab. Mõnikord muutub looduslik toit praktiliselt kättesaamatuks, nii et paljud linnud ei suuda talve üle elada ja surevad.

Pärast diagnostilise vestluse läbiviimist ja lastele näidismaterjali (talvivate lindude kujutistega kaardid) pakkumist oli võimalik kindlaks teha, et 22 küsitletud õpilasest tundsid vähem kui pooled rühmast (10 last) ära peaaegu kõik esitletud linnud ja nimetasid neid õigesti. ; iga kolmas (8 last) oskas ära tunda ja kindlalt nimetada 6 lindu ning iga kaheksas (4 last) mäletas ja nimetas vaid 4 lindu. Sellest järeldub, et lastel on vähe kogemusi lindude looduses vaatlemisel. Enamikul küsitletud lastest puuduvad oskused talvel linde aidata.

Sihtmärk: talvitavate lindude kohta teadmiste laiendamine ja rikastamine.

Ülesanded:

1. Kinnitada laste teadmisi talvituvatest lindudest, inimese rollist talilindude elus.

2. Täiendage rühma arenduskeskkonda projekti teemaga seotud materjalide ja seadmetega.

3. Kasvatage soovi aidata linde rasketel aegadel.

Ettevalmistav etapp

— laste talvitavate lindude teadmiste taseme määramine.

— Vanemate küsimustik.

— Projekti teema, eesmärkide, strateegiate ja mehhanismide määratlemine.

— sel teemal vajaliku kirjanduse valik.

Pealava.

Suhtlemine lastega.

1 nädal.

Ülesanne: kinnistada laste teadmisi talvituvatest lindudest, inimese rollist talilindude elus.

esmaspäev - vestlus "Mida sa lindudest tead?"

teisipäev - didaktilised mängud "Linnud söötjate juures", "Milliseid linde talvel ei näe."

Eesmärk: Selgitada laste teadmisi talvitavate lindude elupaiga iseärasustest (mida nad söövad).

Riis. 1. Talvivad linnud.

Lugemine ilukirjandus: V. Zvjagina “Varblane”, S. A. Yesenina “Talv laulab, kutsub”, T. Evdošenko “Hoolitse lindude eest”, Y. Nikonova “Talvekülalised”.

Talvivate lindude piltide vaatamine raamatute ja ajakirjade illustratsioonidel.

kolmapäev - Mõistatusi talvitavate lindude kohta.

Rind heledam kui koidikul

WHO?..

Pulli juures.

Ma külastan kõiki ühe päeva jooksul,

Ma hävitan kõik, mida tean.

Harakas.

Selg on rohekas,

Kõht on kollakas,

Väike must müts

Ja salli riba.

Tihane.

Hallis sulemantlis,

Ja külmas on ta kangelane,

Helista talle kiiresti

Kes seal hüppab?

Varblane.

Nagu rebane loomade seas,

See lind on kõige targem

Peidus härmas kroonides,

Ja ta nimi on...

Vares.

Need tutiga linnud,

Väga särav ka.

Nad lendasid pihlaka juurde,

Need linnud...

Vahatiivad.

Vaata rõdu:

Ta on siin hommikust saati kootanud.

See lind on postiljon

Iga marsruut lendab.

Tuvi.

Eespool mardikas ja kooremardikas

Ta võidab alati.

Läbi puude siin-seal:

Kes on metsa tõeline sõber?

Rähn.

Joonistus "Hullijad pihlaka oksal"

Sihtmärk. Õppige edastama välimus härgvindid.

neljapäeval — õuemängude jaoks linnukujutistega mütside ja maskide valmistamine.

Riis. 2. Haraka mask.

reedel - didaktilised mängud"Neljas on veider", "Üks on palju".

2. nädal.

Ülesanne: täiendada rühmaruumi arenduskeskkonda projektiteemaliste materjalide ja seadmetega.

esmaspäev – lisage raamatunurka valik lindudeteemalist kirjandust.

teisipäev - N. Rubtsovi luuletuse “Varblane” päheõppimine.

kolmapäeval — albumi kujundus: "Wintering Birds".

neljapäeval — linnuteemaliste mõistatuste ja luuletuste kartoteegi kujundamine.

— söödakohta saabuvate lindude vaatluste päeviku pidamine (iga päev).

Riis. 3. Talvine linnuvaatluskalender. 1 - vanem; 2 – ettevalmistusrühm.

reedel — plakati “Talvelinnud” kujundus.

3. nädal.

Ülesanne: kasvatada soovi linde rasketel aegadel aidata.

esmaspäev - vestlus "Lindudel on raske talvitada."

teisipäeval - A. Prokofjevi luuletuste päheõppimine “Härjavindid”, A. Barto “Vahatiivad”, keeleväänajad, riimid lindudest.

kolmapäev - joonistus "Minu lemmiklind".

reede - lugemine õhuke kirjandus: L. Voronkova “Lindude toitjad”, V. Suhhomlinski “Kuidas tihane mind äratab”, O. Grigorjeva “Tihane”, A. Jašin “Sööda linde talvel”;

— lindudele toidu valmistamine;

— õuemängud “Lindude ränne”, “Linnud pesades”, “Öökull – öökull”;

Suhtlemine vanematega

1 nädal.

esmaspäev ekraani "Talvelinnud" kujundus.

2. nädal.

Konsultatsioonid "Sööda linde talvel" « Nad jäid talveks, me aitame neid.»

Viimane etapp.

Suhtlemine vanematega

Käsitöö võistlus- "Linnu toitjate valmistamine"

Foto 1. Linnud söötja juures.

Suhtlemine lastega.

Viktoriin "Kes teab lindudest rohkem?"

Sihtmärk: kinnistada teadmisi talvitavate lindude kohta ja oskust neid eristada.

Oodatud Tulemus:

Lastel on välja kujunenud talvitavate lindude teadmiste süsteem;

- loodud vajalikud tingimused rühmas, et kujundada terviklik arusaam talviste lindude elust.

Lastes tekkis soov talvisel hooajal linde aidata.

Projekti ülekanne:

Töökogemuse sõnumiga sõnavõtt koolieelse lasteasutuse pedagoogilises nõukogus.

Projekti väljavaated: Tulevikus plaanin välja töötada kevadprojekti “Rändlinnud”.

Stsenaarium puhkuseks "Tihasepäev" 5-6-aastaste lastega

Ülesanded:

  • toetada ja stimuleerida laste katseid iseseisvalt uurida ümbritsevat maailma, luues selle objektide vahel sidemeid;
  • jätkake laste õpetamist meie kõrval elavate lindude eest hoolitsema;
  • kasutada sisse produktiivsed liigid tegevusi, keskkonnateadmisi ja praktilisi kogemusi.

Materjalid ja varustus: sülearvuti, projektor, ekraan, helisalvestis lugudest "Kui ilus see maailm on" (sõnad V. Haritonov, muusika D. Tuhhmanov), "Kolm tihast tantsisid" (sõnad A. Barto, tšehhi rahvaviis, seade autor M. Rauchwerger), molbert, pildid talvituvatest ja rändlindudest, lindude söögimaja, linnumaja, päevalilleseemned, keedetud riis, sealiha rasv, kreekerid, toores teraviljad, pähklid, kuivatatud puuviljad, juust, lusikas, plastalused ja -anumad, põll.

Sõnastiku aktiveerimine: talvituvad linnud, “Tihasepäev”, koostisained, päevalilleseemned, kaerahelbed, riis, anum, kuivatatud puuviljad.

Ürituse käik

Helidhelisalvestuslaulud "Kui ilus see maailm on." Muusikasaali kaunistavad talvitavaid linde kujutavad joonistused, plakatid teemal “Hoolitse lindude eest”, “Rohkem tihaseid aedades - vähem kahjustatud õunu”.

Kasvataja. Tere kutid. Pole asjata, et lisasime laulu “Kui ilus see maailm on, vaata!” Tema kutsub meid peatuma ja ringi vaatama. Jah, see on tõesti ilus maailm, täis imesid ja saladusi. Iga päev puutume kokku selle saladustega. Vahel kiirustades möödume neid märkamatult. Mõnikord püüame kogemata ära arvata mõnd looduse saladust.

Erakordne hämmastav maailm loodus on lindude maailm. Linnud elavad meie planeedi kõigis nurkades. Nad rõõmustavad meid kauni laulu ja mitmekesise sulestikuga. Ilma linnulauluta oleks maailm igav.

Esitatakse lugu “Three Tits Danced”, sõnad A. Barto, tšehhi rahvaviis, seade M. Rauchwerger.

Kasvataja. Nii et ma lõpetasin müra tegemise Kuldne sügis, puude võrad on hõrenenud. Nad viskasid oma värvilise lehestiku riietuse seljast. September täitus lehtede langemisega, oktoober oli lärmakas vihmaga ja november tervitas meid esimeste külmadega.

Ja niipea, kui väljas läks külmemaks, hakkasid paljud linnud askeldama, nagu oleks keegi neid ära ehmatanud. Miks see juhtub?

Linde on erinevat tüüpi:

Mõned inimesed kardavad lumetorme

Ja nad lendavad talveks minema

Hea, soe lõuna poole.

Teised on erinevad inimesed:

Pakase käes tiirlevad nad metsa kohal,

Nende jaoks eraldatus kodumaast

Hullem kui tugev külm.

Nende sasitud sulgedeni

Lumehelbed ei kleepu,

Need on ka pulbrite all

Nad hullavad, et end soojendada.

K. Muhammadi

Lapsed vastavad.

Kasvataja. Jah, mõned linnud lendasid soojematesse piirkondadesse, teised, vastupidi, lendasid meile talveks. Nüüd kontrollime, kas tunnete talvitavaid ja rändlinde.

Mängitakse mängu “Leia talvituvad linnud”..

Õpetaja kutsub lapsi üles linnupilti valima.

Kasvataja. Ja nüüd muutute linnukarjaks. Vastavalt tingimusele muusikaline heli talvitavad linnud peavad kogunema ühte parve, rändlinnud teise. Seejärel vaatab iga kari, kas nende ridades on võõraid.

Mängu korratakse kaartide vahetamisega.

Riis. 4. Mängu kaardid.

Kasvataja. Kas teate, et Venemaal tähistati pikka aega 12. novembrit? Tihasepäev- talvitavate lindude kohtumise päev. Pikka aega valmistati selleks päevaks söötjaid, loeti luuletusi lindudest, küsiti mõistatusi, mängiti ja lihtsalt imetleti talvelinde. Miks nimetatakse seda päeva "tihasepäevaks"? Jah, sest inimesed ütlesid, et "tihane on Venemaa jaoks jumala lind". Varem ennustati selle kohta vanasti: loobiti leivapuru, searasva tükke ja vaadeldi: kui tihane hakkab esmalt pekki nokitsema, siis on majas kariloomad, kui ta hakkab nokitsema leivapuru, siis on majas heaolu. Inimesed ütlesid: "Tihane on väike lind, aga ta teab oma puhkust." Milliseid muid lindudega seotud märke teate?

Lapsed vastavad.

Kasvataja. Talveks ei jää meile mitte ainult tihas, vaid ka teised linnud ootavad meie metsades ja parkides talvekülma. Kuidas saame linde talvel aidata?

Lapsed vastavad, et oskavad teha söötjaid, tuua toitu, toita linde.

Kasvataja. Jah, meie ülesanne on vältida lindude talvel nälga suremist, teha neile söötjad ja toita neid igapäevaselt. Sulelised sõbrad toovad kasu, aga kui paljud teist teavad mida?

Ettevalmistatud lapsed räägivad kordamööda

1 laps. Rähnid, kuldnokad ja tihased hävitavad suur summa putukad Tihane sööb päevas nii palju putukaid, kui ta kaalub.

2. laps.Üks kuldnokkperekond hävitab ööpäevas 350 röövikut, mardikat ja tigu.

3 last. Pääsukeste perekond sisaldab suve jooksul umbes miljon erinevat kahjulikku putukat.

4 last. Vanker hävitab päevas kuni 400 ussi ja taimekahjurit.

5 laps. Linnud nokivad umbrohu seemneid ja vilju ning vähendavad ala saastumist.

6 laps. Paljud linnud on korrapidajad ja aitavad kaasa piirkonna parandamisele.

Kasvataja. Ja me peame tegema kõik selleks, et meie sulelised sõbrad tunneksid pidevalt meie hoolitsust.

Kasvataja. Lapsed ja nende vanemad valmistasid söötjaid, vaatame neid.

Täiskasvanud ja lapsed näitavad söötjaid ja räägivad, kuidas need valmisid.

2. foto. Lindude toitjad.

Kasvataja. Nüüd ootab teid lõbus ülesanne. Loendage, mitu lindu on sel tunnil kohale lennanud?

Tegime söötja
Avasime söökla.
Pähkel, metsanaaber,
Talvel on teile lõunasöök.
Külastage nädala esimesel päeval.
Tihased lendasid meie juurde.
Ja teisipäeval, vaata,
Pullinlased on saabunud.
Kolmapäeval oli kolm varest.
Me ei oodanud neid lõunale
Ja neljapäeval kogu maailmast -
Ahnete varblaste parv.
Reedel meie söögitoas
Tuvi nautis putru.
Ja laupäeval pirukale.
Seitse nelikümmend lendas sisse.

Z. Aleksandrova “Uus söögituba”

Soovitan teil seda probleemi simuleerida. Valige soovitud koguses lindude pildid ja asetage need sööturisse.

Demonstreeritakse söötja maketti ja linnupilte. Lapsed kinnitavad magnetite abil söötjale pilte lindudest.

Riis. 6. Sööturi mudel.

Kasvataja. Lugege kokku, mitu pähklit, tihast, varblast, tuvist, harakat lendas meie söödakohta? Vasta küsimustele:
1. Millised linnud lendasid esimesena söödakohta?
2. Mis nädalapäeval varesed lendasid?
3. Mitu varest lendas sisse?
4. Millega tuvi söötis söötis?
5. Millega harakad end kostitasid?
6. Mitu nelikümmend oli söötja juures?
Hästi tehtud, täitsite selle ülesande!

Kasvataja. Kuna täna on Sinichkini puhkus, peavad sünnipäevalapsed valmistama maiuse. Mis on pühadelaua peamine maiuspala?

Lapsed pakuvad erinevaid valikuid vastuseid.

3. foto. Maiused lindudele.

Kasvataja. Soovitan tihastele kooki teha. Meie koogil on kolm kihti ja iga kihi kallal töötab rühm. Moodustage kolm rühma ja lähenege lauale. Laual on koogi valmistamiseks vajalikud koostisosad.

Määramine esimesse rühma. Peate valmistama suurima koogikihi. Selle kihi peamine koostisosa on sulanud seapekk, kreekerid ja päevalilleseemned. Teie ülesanne on segada kõik koostisosad ja asetada need suurde konteinerisse.

Määramine teise rühma. Peate valmistama koogi keskmise kihi. Koostis: keedetud riis, kooritud soolamata pähklid, juust. Sega kõik läbi ja aseta keskmisesse anumasse.

Määramine kolmandasse rühma. Küpsetate kõige pealmise kihi - see on kõige väiksem. Koostis: leotatud kaerahelbed, kuivatatud puuviljad. Sega kõik läbi ja aseta väikesesse anumasse.

Lapsed täidavad ülesande.

Kasvataja. Koogid on valmis. Nüüd tuleb need mõneks ajaks külmkappi tahenema panna. Vahepeal puhkame, teeme viktoriini ja laulame!

Toimub viktoriin “Mida me lindudest teame”.

Täiskasvanu küsib küsimusi, lapsed vastavad. Võidab osaleja, kes annab suur kogusõiged vastused.

Küsimused viktoriini jaoks:

1. Mis on suurim lind maa peal?

2. Milline lind on maakera väikseim?

3. Millised linnud ei saa lennata?

4. Millised linnud rabades tantsivad?

5. Tibud, milline lind ei tea oma ema?

6. Millist lindu nimetatakse "metsaarstiks"?

7. Millist lindu nimetatakse "metsakorrapidajaks"?

Mängitakse mängu "Linnukontsert".

Igale kolmelapselisele rühmale antakse linnu nimi ja neil palutakse kooris näidata, kuidas need linnud laulavad:

Varblased - siristama - piiksuma.

Tihased - ting - ting.

Vares - auto - auto.

Rähn - trrr - trrr.

Bullfinch - du - du - du.

Crossbill - klaks - klaks - klaks.

Waxwing - tyur - tyr - tyr.

Kasvataja. Tordid on valmis, nüüd ehitame kolmekihilise tordi ja kaunistame selle pidulikult kuivatatud puuviljade ja suhkrustatud puuviljadega.

Lapsed võtavad külmutatud koogid välja, laovad püramiidi kombel üksteise peale ja kaunistavad.

4. foto. Tort lindudele.

Kasvataja. Nüüd on meie kook valmis. Poisid, pidagem meeles, et talvel külmetavad meie sulelised sõbrad ja neil on kõht tühi. 10 tihasest elab kevadeni vaid üks. Ja meie ülesanne on takistada meie talvitavatel sõpradel talvel nälga suremast. Ja siin on tihas saabunud.

Tihane(ettevalmistatud laps).

Talvepäev jääb järjest lühemaks.
Sul pole aega lõunatada,
Päike loojub aia taha.
Ei sääsk ega kärbes
Kõikjal on ainult lund ja lund.
Hea, et meil on söötjad
Lahke inimese tehtud.

Yu Sinitsõn

Kasvataja. Poisid, siin on teile pereülesanne. Riputage oma õue linnusöötjad ja söödake linde talvel. Ja nüüd, kui te kõik riidesse panete, läheme õue ja riputame alale söötjad. Kui valate neisse toitu, öelge: "Lind, lind, siin on mu peopesa puru." Meie kohtumise lõpus tahan kinkida igale osalejale brošüürid “Mida linnud armastavad” ja “Kuidas linde toita”. Andke need edasi oma sõpradele, tuttavatele ja naabritele. Kui hakkate oma linde regulaarselt toitma, saavad neist teie regulaarsed külalised!

Sööda linde talvel

Las see tuleb kõikjalt

Nad kogunevad teie juurde nagu koju

Karjad verandal.