Ettevalmistusrühma välismaailmaga tutvumise tunni kokkuvõte „Rändlinnud. Sügis

Eesmärgid:

1. Tutvustage lastele mõisteid: "kiilus lendamine", "kett", "kari".

2. Avardada ja kinnistada laste ideid rändlindudest: toonekurg, kägu, ööbik; lindude kehaosade kohta.

3. Treenige lapsi:

- keeruliste omadussõnade moodustamisel;

- keeruliste lausete koostamisel.

4. Kasvatada lastes lahket suhtumist kõigesse looduses elavasse asjasse.

Varustus:

Illustratsioonid rändlindudest, helisalvestised lindude häältest ja laulust.

Eeltöö:

Linnuvaatlus kõndides; luule, lugude lugemine lindudest.

Tunni käik:

1. Õpetaja loeb A. Pleštšejevi luuletuse:

Igav pilt!

Lõputud pilved

Vihma sajab pidevalt

Veranda ääres lombid

Kidur pihlakas

Saab akna all märjaks;

Vaatab küla

Hall laik.

Miks sa varakult külastad?

Kas sügis on meieni jõudnud?

Süda ikka küsib

Valgus ja soojus.

- Poisid, öelge palun, mis aastaajast luuletus räägib? /Sügisest/

— Nimetage palun sügise iseloomulikud märgid? /Lehestik kolletub, tibutab, linnud lendavad minema/.

—Mis on nende lindude nimed, kes lendavad soojematesse piirkondadesse ja kes jäävad sinna? /Ränd- ja talvitus/.

- Nimetage rändlinnud? /pääsuke, rähn, vanker, haigur, sookurge, kuldnokk, lõoke/.

- Palun arvake ära mõistatused:

1. See lind mitte kunagi

Ei ehita tibudele pesasid.

/Kägu/

- Kuula, palun, kuidas kägu kutsub. /helisalvestus/. Arva ära järgmine mõistatus.

2. Teen katuse alla pesa

Savi tükkidest.

Tibude jaoks panin selle põhja

Sulgedest voodi.

/Neelake/ /helisalvestus algab/

3. See on meie vana sõber:

Ta elab maja katusel -

Pikad jalad, pika ninaga,

Ta lendab jahti pidama

Konnadele sohu.

/Kunekurg/ /helisalvestus/

- Arvasite õigesti, need linnud on ka rändlinnud.

Ööbik on pruuni sulestiku, väikese noka, saba ja jalgadega väikelind. Kägu on väike lind, kuid suurem kui ööbik, tal on kirju värv, pikk saba ja väike nokk. Kägu, erinevalt teistest lindudest, ei tee kunagi pesa, vaid muneb teiste inimeste pesadesse, mistõttu on linnud sunnitud hauduma ja üles kasvatama kägutibusid. Toonekurg on suur valge lind suure nokaga.

— Palun nimetage lindude kehaosad. /kere, pea, saba, nokk/.

- Kõik linnud on ühesuguse ehitusega, kuid inimesed kutsuvad neid erinevalt, kuidas nad neid eristavad? /Sulestiku, välimuse, suuruse järgi/

- Poisid, miks linnud lendavad soojematesse ilmadesse? /Kuna siin läheb külmaks, siis talvel pole putukaid/.

- Kuidas nad leiavad tee lõunasse ja siia tagasi? /me ei tea/. Selgub, et osad linnud lendavad minema öösel, teised päeval. Aga enne lendu teevad nad proovilende, söövad rohkem kui tavaliselt, ajavad end paksuks - lennu ajal pole neil kuskil süüa. Lennu ajal juhivad neid tähed ja kui taevas on pilves ja tähti pole näha, siis juhivad neid Maa magnetvõnkumised.

Kas olete märganud, et mõned linnud lendavad minema “parvedes”, kõik koos; mõned, näiteks kraanad, rivistuvad kolmnurga kujul olevaks "kiiluks"; teised rivistuvad "ketti", ühte ritta. Ilmselt oleneb see lindude harjumustest: mõni lind vajab juhte, kes teed näitaksid.

Füüsiline harjutus "Linnud"

/mõlema käe sõrmed painduvad/

Laula kaasa, laula kaasa,

Kümme lindu - kari,

See lind on varblane

See lind on öökull

Unine väike pea.

See lind on vahatiib,

See lind on kräss,

See lind on linnumaja

Hall sulg.

See on vint

See on kiire

See on rõõmsameelne väike siskin.

Noh, see on kuri kotkas,

Linnud, linnud, minge koju.

/käed selja taga/

Harjutus "Arva ära ja istu maha"

- Poisid, ma panen nüüd ränd- ja talvituslindudele nimed, kui kuulete talvise linnu nime, siis istuge maha; ja kui nimi on rändav, siis vehkige kätega. Vares, ööbik, rähn, harakas, tuvi, pääsuke, tihane, vanker, kuldnokk, härjapoiss, toonekurg, sookurge, varblane, haigur jne.

Harjutus "Ütle ühe sõnaga"

- Poisid, palun seiske ringis. Ma viskan palli sulle ja sina tagastad selle mulle vastusega.

Toonekurel on pikad jalad, milline see on? ... /pika jalaga/.

Toonekurel on pikk nokk, ta on... /pika nokaga/.

Pääsuke on pika sabaga, ta on... /pikasabaline/.

Pääsuke armastab soojust, ta on ... /soojahuviline/.

Pääsukesel on teravad tiivad, ta on... /terava tiivaga/.

Harjutus "Jätka lauset, leidke põhjus"

Esimesena lendavad sügisel lõuna poole putukatest toituvad linnud, sest... /putukad peidavad end ja neil pole midagi süüa/.

Rähni võib nimetada metsaarstiks, sest .../ta võtab koore alt putukaid ja putukaid välja/.

Kägu ei haudu oma tibusid, sest .../ta ise pesasid ei ehita/.

Kõik inimesed armastavad ööbikku kuulata, sest .../ta laulab ilusti, puhkeb laulu/. ja jne.

Kevadel lendavad rändlinnud tagasi, sest... /neil on vaja tibud välja haududa/.

Tunni analüüs:

- Poisid, öelge palun, millest me täna tunnis rääkisime?

— Millistest uutest rändlindudest õppisite?

— Mida huvitavat saime kägu kohta teada?

- Kuidas nad leiavad tee soojematesse piirkondadesse ja tagasi meie juurde?

— Poisid, mulle meeldis, kuidas te tunnis töötasite: kuulasite tähelepanelikult, mõtlesite ja vastasite täislausetega. Hästi tehtud!

"Rändlinnud"
ettevalmistava alarühma integreeritud tunni kokkuvõte

Haridusvaldkonnad“FCCM-i teadmised”, “Suhtlemine”.

Tunni eesmärgid:

Kinnitada teadmisi ja anda uusi ideid rändlindude kohta (välimus, elupaik, toitumine, harjumused, ränne);

Kinnitada oskust jaotada linde ränd- ja talvituvateks, lähtudes toidu olemuse ja selle hankimisviisi seostest;

Aktiveerida laste sõnavara (rändur, putuktoiduline, viljasööja, röövloom, veelinnud, laululinnud, kiil, joon, kaar);

Õppige nimisõnu arvudega kooskõlastama;

Õppige nimisõnu tegusõnadega kooskõlastama;

Arendada sidusat kõnet, visuaalset mälu, tähelepanu, peenmotoorikat;

Sisestada lastes huvi looduse suleliste elanike vastu ja hoolivat suhtumist neisse.

Varustus: näidispildid “Rändlinnud”, helisalvestis “Linnuhääled”, pall, kuubik numbritega.

Tunni edenemine

1. Organisatsioonimoment.

Kasvataja. Poisid, kuulake E. Blaginina luuletust "Nad lendavad ära, lendavad ära..."

Varsti tulevad valged lumetormid

Lumi tõuseb maast üles.

Nad lendavad minema, nad lendavad minema,
Kraanad lendasid minema.

Ära kuule metsas kägu

Ja linnumaja oli tühi.

Kurg lehvitab tiibu -

Ta lendab minema, ta lendab minema.

Lehed kõikuvad mustriga

Sinises lombis vee peal.

Vanker kõnnib musta vankriga

Aias harjal.

Need murenesid ja muutusid kollaseks

Haruldased päikesekiired.

Nad lendavad minema, nad lendavad minema,

Vankrid lendasid ka minema.

Kasvataja. Poisid, mis aastaajast see luuletus teie arvates räägib? Kuhu kõik linnud lendavad?

Lapsed. Sügise kohta. Lindudest, kes lendavad soojematesse ilmadesse.

Kasvataja. Õige. Ja täna tunnis räägime rändlindudest.

2. Vestlus.

Looduses on palju erinevaid linde.

Kus iganes sa kõnnid – linnapargis, mööda mereranda, külas, metsas – igal pool kohtad linde. Peaaegu kõik neist saavad lennata. Linnud on sulgede ja tiibadega loomad. Suled aitavad säilitada soojust ja annavad lindudele ainulaadsed värvid. Linnud käivad sageli ise ees, st puhastavad oma sulgi, hõõrudes neisse rasva. Samuti tõmbavad nad välja vanad suled, kus uued kasvavad.

Linnud elavad pesades. Tavaliselt ehitavad nad pesa lehtedest, rohust ja okstest, kuid mõned linnud elavad kivihunnikutes. Emane muneb mune ja seejärel haudub neid, soojendades neid oma soojusega, kuni tibud kooruvad.

Sügisel kogunevad linnud parvedesse ja lendavad lõunasse talve veetma.

Kasvataja. Poisid, miks te arvate, et linnud lendavad sügisel minema?

Lapsed. Kuna külm hakkab, pole midagi süüa.

Kasvataja. Õige. Ja kõige tähtsam on see, et eluks toitu pole.

Teate, et sügisel kaovad paljud putukad: nad kas peituvad või surevad. See tähendab, et kui linnud söövad putukaid, pole neil talvel endile midagi toita. Milliseid putuktoidulisi linde teate?

Lapsed. (Tehke oletusi)

Kasvataja. Kuidas neid eristada? Kas sa tead? Nokk on sirge, piklik või terav, et oleks lihtsam putukaid püüda. Vaadake putuktoidulisi linde: kuldnokk, pääsuke, kägu, oriole, ööbik, lagle.

lagle on üks kasulikumaid linde. Ta hävitab kärbseid ja sääski, keda ta osavalt õhus taga ajab. See lind on eriti kasulik aias, kus ta jookseb kiiresti peenarde ümber ja nokib putukaid maast ja taimedest. Vitsi on väga aktiivne lind. Isegi puhates liputab ta iga minut pikka saba.

Kas keegi teist on sellist lindu näinud? Kas seda võib nimetada rändeks?

Lapsed. Jah. Saab.

Kasvataja. Vitsil on üks esimesi, kes minema lendab, nagu kõik putuktoidulised linnud. Siis lendavad minema viljasööjad, see tähendab need, kes toituvad taimede viljadest ja seemnetest. Sa tead neid ka. Vaadake pilti, millel on jänes, nukk ja sik. Metspardid, haned ja luiged lendavad minema hiljem kui kõik teised, veehoidlate jäätumisel valmistuvad nad teele, sest nad on veelinnud. Vaadake pilte ja võrrelge laglega.

Miks on hanel jalad võrega, aga laglekal mitte?

Lapsed. Kiirelt ujuda ja vee peal püsida.

Kasvataja. Rändlinde on palju. Nimeta, milliseid linde sa veel tead.

Lapsed. (Piltide põhjal panevad lapsed lindudele nimed).

Kasvataja. Kas olete kunagi näinud kõrgel taevas, kuidas linnud kogunevad parvedesse ja lendavad minema? Näeme neid harva ära lendamas. Kuna nad lendavad enamasti öösel: see on turvalisem. Kas tead, et lennu ajal peavad paljud linnud rangest korrast kinni? Veelgi enam, erinevatel lindudel on oma järjekord: sookured, haned, luiged lendavad kiilus, haigurid, kured, iibised lendavad rivis, tiivast tiivale, pardid, hahid, tõukurid, pikksaba-pardid, kajakad, kahlajad. sirgjoont või kaare moodustamist. Starlings, rästas ja teised väikesed linnud ei armasta korda: nad lendavad juhuslikult. Suured röövlinnud (kotkad, kullid, raisakotkad, pistrikud) aga seltskonda ei tunne: lendavad üksi. Kas sa tead, kuhu linnud lendavad?

Lapsed. Soojale maale, lõuna poole.

3. Kehalise kasvatuse hetk

Õuemäng “Lendab ära, ära lenda”

Mängu reeglid: Õpetaja loetleb lindude nimesid ning lapsed jooksevad ja lehvitavad tiibu, kui kuulevad rändlinnu nimesid. Kui nad kuulevad talvitavat lindu või kodulindu, kükitavad lapsed maha.

Mängu reeglid: Õpetaja nimetab linnu ja küsib lapselt, kuidas see kõlab, seejärel viskab palli lapsele. Laps püüab palli kinni, vastab küsimusele ja viskab palli õpetajale tagasi.

Ööbik...(laulab)
Neelake... (piuksub)

Kraana... (varesed)

Vares... (käed)

Kägu... (kägud)

Part... (vuttid)

Kana... (klõbistab)

Tuvi... (kokkab)

Varblane...(piuksub).

5. Mäng visuaalse mälu ja tähelepanu jaoks "Kes lendas minema?"

Mängu reeglid: Õpetaja kinnitab tahvlile 5-6 rändlindude kujutist (piltide arv suureneb järk-järgult) ja palub lastel nimetada kõik linnud. Siis ütleb ta, et üks lindudest lendab lõunasse ja palub lastel silmad kinni panna. Eemaldab ühe linnu kujutise. Esimene õige vastuse andja saab auhinnamärgi. Õpetaja tagab, et lapsed vastavad täislausetega.

Näiteks: kraana lendas lõunasse. Võidab see, kellel on kõige rohkem märke.

6. Sõrmevõimlemise õppimine “Kümme lindu – kari”

Laula kaasa, laula kaasa:

10 lindu - kari.

See lind on ööbik,

See lind on varblane

See lind on öökull

Unine väike pea.

See lind on vahatiib,

See lind on kräss,

See lind on linnumaja

Hall sulg.

See on vint, see on kiire,

See on rõõmsameelne siskin.

No see on kuri kotkas.

Linnud, linnud koju!(I. Tokmakova)

7. Sõnamäng “Arv ja nimi”

Mängu reeglid: Õpetaja jagab lastele rändlindude pilte, palub neid vaadata ja nimetada. Seejärel palutakse lastel kordamööda visata kuubikut, mille külgedele on kirjutatud numbrid, ning koostada (näidise järgi) lauseid, kasutades lindu ja kuubil oleva numbrit. Näiteks: “Mul on kaks kurge”, “Mul on viis vankrit”.

8. Tunni kokkuvõte

Kasvataja. Mis lindudest me rääkisime? Mida uut olete rändlindude kohta teada saanud? Mis mänge sa mängisid? Mis sulle meeldis?

(Laste vastused).

Tahan teile kinkida selle raamatu "Veelindude elu"; seda vaadates ja lugedes saate veelgi rohkem teada rändlindude, sealhulgas veelindude kohta.


Svetlana Medvedeva
Ettevalmistusrühma välismaailmaga tutvumise tunni kokkuvõte „Rändlinnud. Sügis"

Tunni märkmed

laste ettevalmistusrühmas

Tunni teema

: Rändlinnud. Sügis.

IKT kasutamine Hariduslik esitlus.

Ülesanded

Tugevdada laste ideid rändlindude kohta.

Kinnitage lindude nimi, nende välised omadused, struktuur, toitumine, harjumused, elutingimused.

Süstematiseerida laste teadmised linnuliikidest, harjutada ränd- ja talvitavate lindude liigitamist ning ebavajaliku objekti esiletõstmist.

Teemasõnastiku aktiveerimine.

Kõne grammatilise struktuuri kujunemine.

Harjutage keeruliste omadussõnade moodustamist.

Konstruktiivse praktika arendamine väljalõigatud piltide koostamisel.

Tähelepanu, mälu, mõtlemise arendamine.

Sisestada lastes huvi looduse suleliste elanike vastu ja hoolivat suhtumist neisse.

Varustus: Hariv esitlus “Rändlinnud”, sülearvuti, ekraan, projektor, linnupildid, väljalõigatud pildid.

Eelmised tööd: Õpetajatundides lastele rändlindude tutvustamine, teemakohase ilukirjanduse lugemine, lindude kohta mõistatuste esitamine.

Tunni käik:

1. Organisatsioonimoment.

2 slaidi. Rändlinnud on need linnud, kes hilissügisel ja talvel endale toitu ei leia ning lendavad sooja lõuna poole, kus toitu jätkub.

3 slaidi. Sügisel lendavad rändlinnud soojematesse piirkondadesse. Sest sügisel on külm ja lindudel pole midagi süüa.

4 slaidi. Soojad piirkonnad on need kohad, kus on soe. Seal on suvi. Lindudel on palju toitu.

5 slaidi. Pääsuke on väiksem kui varblane, sulgede värvus on tume, rind on valge,

tiivad on laiad. Saba on hargnenud. Pääsuke püüab sääski ja lendab.

6 slaidi. Starling - pea, kael, tiivad, saba must lillaka varjundiga

Peas on must hari. Toitub mardikatest, röövikutest ja liblikatest.

Slaid 7 Vanker on keskmise suurusega lind. Must värv. Hävitab kahjulikud putukad.

8 slaidi. Kraana on suur lind. Hall värv. Tiibadel on mustad triibud. Pikad, õhukesed jalad. Pikk nokk ja kael.

Slaid 9 Luik on ilus keskmise suurusega lind. Valge. Pikk kumer kael. Punased käpad on vööga. Elab järvedes, tiikides ja jõgedes. Toitub kaladest, vetikatest

10 slaidi. Metspart on keskmise suurusega. Elab järvedes ja jõgedes.

Seal on vööga käpad. Pruun värv. Kaelal on valge triip.

11 slaidi. Nimetage linnu kehaosad. Torso, pea, kael, tiivad, rind, käpad, saba, nokk

12 slaidi. Millega on linnu keha kaetud? Suled, udusuled.

Slaid 13 Milleks suled on? Et linnud ei külmuks ega vigastaks oma keha.

Slaid 14 Mis aastaaeg praegu on? Sügis.

Slaid 15 Nimetage sügiskuud. September Oktoober November.

16 slaidi. Kuhu linnud sügisel lendavad? Miks? Sügisel lendavad linnud soojematesse piirkondadesse. Sest sügisel on külm ja lindudel pole midagi süüa.

Slaid 17 Kuidas neid linde kutsutakse? Rändlinnud.

18 slaidi. Nimetage rändlinnud. Pääsuke, kuldnokk, vanker, sookurge, luik, metspart.

Kehalise kasvatuse minut.

Õuemäng “Pääsukesed lendasid” Kõne koordineerimine liikumisega.

Pääsukesed lendasid

Kõik inimesed vaatasid. Nad jooksevad ringis, lehvitades käsi nagu tiivad.

Pääsukesed on istunud

Kõik inimesed olid üllatunud. Kükitage maha, käed selja taha kokku pandud.

Nad istusid, istusid ja tegid rütmiliselt pead.

Nad tõusid õhku ja lendasid.

Lendame, lendame,

Nad laulsid laule. Jooksevad kätega vehkides uuesti ringi.

Mäng "Ränne või talvitumine"

Lauale on laotatud pilte, millel on kujutatud erinevaid linde. Lastel palutakse valida ainult rändlinnud. Seejärel kutsutakse lapsi valitud lindudeks muutuma ja lendama. Liigutatav paus.

Mäng "Kogu lõigatud pilt"

Igale lapsele antakse ümbrikud väljalõigatud linnupiltidega. Kui lapsed täidavad ülesannet, tugevdatakse lindude nimesid.

Tunni kokkuvõte

Kellest me täna rääkisime? Millised linnud lendavad sügisel soojadele maadele? Linnud pakuvad looduses suurt kasu. Nad söövad kahjulikke putukaid. Seetõttu tuleb linde kaitsta. Talvel toitsime linde. Ja suvel leiavad linnud endale ise toitu. Linde ei tohi hirmutada ega solvuda ning pesasid hävitada.

Sivova Svetlana Ivanovna
Töö nimetus:õpetaja
Haridusasutus: MBDOU TsRR – d/s nr 21
Asukoht: Balashikha, mikrorajoon Pavlino
Materjali nimi: abstraktne
Teema: Ettevalmistusrühma tunni kokkuvõte IKT abil "Rändlinnud"
Avaldamise kuupäev: 03.10.2016
Peatükk: koolieelne haridus

Jaotis nr 5
Koolieelsete haridusasutuste pedagoogilised töötajad
Õppetunni kokkuvõte ettevalmistavas rühmas kasutades

IKT "Rändlinnud"
Sivova Svetlana Ivanovna Kasvataja MBDOU CRR – lasteaed nr 21 Eesmärk: täiendada laste sõnavara teemal “Rändlinnud”. Eesmärgid: 1. Rändlindude kohta arusaamade selgitamine ja laiendamine. 2. Õppige lahendama ristsõnu ja mõistatusi. 3. Andke teavet rändeliikide, pesaliikide ja nende asukoha kohta. 4. Õpetage lapsi vastama tervikliku vastusega, sõnamoodustust, moodustama üksikutest silpidest sõnu ja neid lugema. Materjalid ja seadmed: tunni esitlus. Eeltöö: V. Bianchi lugude “Vanrad avasid kevade”, “Metsamajad” lugemine, V. Žukovski luuletuse “Lõoke” päheõppimine, vestlused lindudest, rändlinde kujutavate illustratsioonide vaatamine. Tunni edenemine: 1

Korraldamise aeg:
- Poisid, täna hommikul koputas tuvi mu aknale ja tõi mulle kirja. Avame selle nüüd ja vaatame, mis seal on. Ja selles peitub mõistatus. Lahtine lumi sulab päikese käes, tuul mängib okstes, lindude hääled on valjemad.. Nii, see on meieni jõudnud... (Kevad) - Mis aastaajast kiri räägib? (Kirjas on juttu kevadest). Täpselt nii, kevade kohta. (Slaid nr 1) (Kevad) - Olen teile koostanud mõistatustega ristsõna. Proovime seda lahendada. (Slaid nr 2) 2
(Ristsõna) 1. Akna kohale, meie katuse alla, ehitas pisike majakese. Käikuid on lennates piisavalt, Ta oskab ilma ennustada. (Pääsuke) 2. Meie akna lähedal söötjal istus imeline lind: mustas mütsis ja kollases pluusis. Lindu kutsutakse... (Tithane) 3. Seisab ühel jalal, vaatab pingsalt vette. Ta torkab suvaliselt nokaga – Otsib jõest konni. (Hiigur) 4. Koos selle musta linnuga 3
Kevad koputab meie aknale. Aeda, põllule - arst, Kes kappab üle põllumaa? (Vanker) 5. Kes sünnib kaks korda: esimest korda sile, teist korda pehme? (Lind) Pärast ristsõna lahendamist loevad lapsed märksõna “LIND” ja määravad tunni teema. (Slaid nr 3) (Rändlinnud) Looduses on väga erinevaid linde. - Kas sa tead, kuidas linnud meie juurde lendavad? See on õige, parves, kuid nad võivad lennata ka rivis, üksikult või kiiluna. (Slaid nr 4) 4
(Kari) (String) (Kiil) 5
(Üksiklend) Esimesena lahkuvad meie hulgast putuktoidulised linnud. Sõna putuktoiduline peidab endas kahte sõna: nad söövad putukaid. Korda: putuktoidulised. Nad söövad põldu, liblikaid, herilasi, kiile ja mesilasi. Ja need linnud lendavad minema kohe pärast esimest külma, niipea kui putukad kaovad. Kõige varem lendavad ära kärbsenäpid, punatõsised, lagled, rästad, lõokesed, jänesed ja kuldnokad. Kui veekogud (jõed ja järved) jäätuvad, suunduvad veelinnud – haned, pardid ja luiged – lõunasse. Sõnas veelinnud on ka kaks sõna – ujuma vees. Korda: veelinnud.
Kehalise kasvatuse minut
Õuemäng “Lendab ära, ära ei lenda” (Mängitakse helisalvestist “Lindude hääled”) Mängureeglid: õpetaja loetleb lindude nimed ning lapsed jooksevad ja lehvitavad nimesid kuuldes tiibu rändlinnust. Kui nad kuulevad talvitavat lindu või kodulindu, kükitavad lapsed maha.
Mäng "Määra, kelle pesa?"
(Slaid nr 5) 6
(Mäng “Määrake, kelle pesa?”) - Ja ma valmistasin teile ka rebussi. Lahendame selle ära ja uurime, milline lind lendab kevadel meie juurde esimesena. (Slaid nr 6) (Rook rebus) – See on õige, poisid, see on vanker. (Slaid nr 7) 7
(Rook) Vaata pilti. Vanker on suur lind. Ta näeb välja nagu vares. Sellel on suur nokk. Vanker on kevadel esimene, kes meile saabub. Vanker toitub ussidest, mardikatest ja vastsetest. Pesa teeb ta peenikest okstest päris puu otsas. - Kuidas vanker välja näeb? (Värk näeb välja nagu vares) - Mida sööb vanker kevadel? (Värk toitub ussidest, mardikatest, vastsetest) - Kuhu vanker pesa ehitab? (Vanik ehitab oma pesa puu otsa) - Kui vanker tagasi tuleb, oodake, kuni lumi sulab. Sõbralikuks kevadeks vankerid teel ei pikima, vaid kiirustavad oma pesadesse. Noh, kui te vankrit ei näe, siis ei kiirusta kevad teile soojaga meeldima. Vankrid teavitavad ette ka eelolevast päevast. Ilma paranemisest, soojuse ja päikesepaiste suurenemisest saab rääkida nende rõõmsast möllust ja mängudest. Kui läheb külmemaks, jäine tuul, vihm, lumi, hakkavad valgenokk-mustlinnud muretsema: nad tõusevad terve salgana õhku ja hakkavad äreva servaga pesa kohal ringi käima. Siis sukelduvad nad puude vahele ja jälle üles... 8

- Mäng "Kellel on kes?"
Vankril on vanker, vanker. Ööbikul on ööbik, ööbik. Toonekurel on kurepoeg, kurepoeg. Starlingul on väike starling, starlings. Kraanal on beebikraana, kraanabeebid. Siskil on siskin, siskin. Luigel on luigepoeg. Pardil on pardipoeg, pardipojad. Rästasel on musträstas, musträstas.
- Mäng "Kes elab puu otsas?"
(Slaid nr 8) (Mäng „Kes elab puu otsas“) – selles puus on peidus linnud ja millised linnud tunnete ära, kui silpe läbi loete ja vahetate.
- Õppetunni kokkuvõte.

Haridusala "Suhtlemine" .

Vorm: "Kognitiivne tegevus"

Valdkondade integreerimine:

"Suhtlemine" (peamine haridusvaldkond), "Tunnetus" , "Sotsialiseerumine" , "Füüsiline kultuur" , "Muusika" .

Tegevuse liigid: suhtlemis-, otsi-, mängu-, motoorne.

Paranduslik ja õpetlik:

  • Tugevdada oskust koostada rändlindudest kirjeldav lugu, kasutades märguandetabelit.
  • Harjutage mitmesõnaliste lausete kirjutamist (Põllu peal nägin pikka kurge).
  • Laiendage oma nimisõnade sõnavara (toonekurg, vanker, pääsuke, kägu, ööbik, kuldnokk, sulestik, keha, selg, rind, tiivad, saba, käpad, sulestik, ornitoloog, pesa, lohk, savi...) omadussõnad (vokaalne, krigisev, kõlav, pika jalaga, musta tiivaga, terava nokaga, habras, vastupidav) tegusõnad (nad lendavad sisse, uluvad, puhastavad, laulavad, püüavad, lendavad) ja määrsõnad (kiirelt, kiiresti, valjult) sellel teemal.
  • Õpetage lapsi valima õigeid sõnu ja antonüüme (kõrge madal) ja sünonüümid (helilik, meloodiline).
  • Parandage sõnamoodustusoskusi (pikad jalad - pikad jalad)

Korrigeerivad ja arendavad:

  • Edendada sidusa kõne, loogilise mõtlemise, visuaalse ja kuulmisvõime, üld- ja peenmotoorika arengut.
  • Tutvustage lastele seda ametit "ornitoloog" .

Paranduslik ja õpetlik:

  • Arendada koolieelikutes kognitiivset ja emotsionaalset aktiivsust ning hoolivat suhtumist loodusesse ja lindudesse.

Varustus: multimeediaprojektor, magnetofon, magnettahvel, sümbol "Päike" , kirjaga ümbrik, mitmevärvilised ümbrikud, lindude pildid, lindude kirjeldamise mälestitustabelid, mitmevärvilised pesulõksud, medalid.

1. Organisatsioonimoment. Sissejuhatav vestlus.

Multimeediaprojektor on sisse lülitatud ja ekraanil on pilt varakevadest.

(1 slaid)

Kõneterapeut: - „Poisid, mis aastaaeg praegu on? Mis kevadkuu? .

"Kes tuleb kevadel meie juurde tagasi?" . "Mis linnud?" . "Miks neid rändajateks nimetatakse?" . „Kas sa tead, mida teadlased rändlinde uurivad? - neid teadlasi nimetatakse ornitoloogideks" . (2 slaidi)

2. Sissejuhatus uude teemasse "Saladuslik kiri" .

Kõneterapeut: - «Täna hommikul sain kirja meie riigi ornitoloogidelt. "Kallid poisid! Sel aastal on meie piirkonda tagasi pöörduvate lindude arv kasvanud. Palume teil aidata meil kirjeldada rändlinde. Ole ettevaatlik! Kas olete valmis nooreks ornitoloogiks?

Kõneterapeut: - "Poisid! Kui kevad tuleb, hakkame kuulma paljude lindude hääli. Ja ammu enne lindu nägemist saame seda kuulda. Tundkem linde nende hääle järgi ära" .

Multimeediaprojektorile ilmuvad linnud (toonekurg, vanker, kägu, pääsuke, kuldnokk, ööbik). (3 slaidi)

4. "Nimeta, korrake, mäleta" .

Kõneterapeut: - „Poisid, kes on esimene, kes saabub soojematest piirkondadest? (4 slaidi) Miks sa arvad, et vanker saabub esimesena? Nimetagem vankri kehaosad ahelas" .

Lapsed annavad üksteisele päikest ja kinnitavad sellele kiire (kiir-nimisõna).

Logopeed nimetab kõigepealt nimisõna ja lapsed kordavad seda ja nimetavad oma.

Vankril on keha, pea, suled, nokk, silmad, jalad, saba...

5. "Avasta linnupesa" .

Kõneterapeut: - "Poisid, miks linnud meie juurde tagasi tulevad?" .

Kõneterapeut: - "Kas sa arvad, et rändlindude pesad on samad?" .

Kõneterapeut: - “Millisel linnul on kõige suurem ja väikseim pesa? Kelle pesa on kõige hapram? Mõelge, milline lind kasutab pesa ehitamiseks savi? Millisele linnule meeldib elada majas, mille inimene tema jaoks on teinud? Kuidas seda nimetatakse? Poisid, millisel linnul pole oma pesa?

Projektoril on linnupesad. (5 slaidi)

Logopeed: „Proovime koos nende lindude kodu nimetada. Pääsukese pesa – kelle pesa? Ööbiku pesa – kelle pesa?

6. "Milline? Milline? Milline?" . Dünaamilised harjutused.

Lindude siluetid tahvlil.

Kõneterapeut: - “Poisid, ornitoloogid saatsid rändlindudest fotosid, aga ümbrikut avades nägin, et kõik fotod olid rikutud, alles jäid vaid tumedad siluetid. Aidake mul linde ära tunda. Kuidas sa arvasid, milline lind on fotol? Kui toonekurel on pikad jalad, kas on? - pika jalaga. Vankril on mustad tiivad, sellepärast teda kutsutaksegi? -mustate tiibadega. Starlingul on terav nokk, et kas teda võib nimetada? -terava arvega. Muutume oravateks" .

Kehaline kasvatus jämedate motoorsete oskuste arendamiseks "Terava nokaga kärakas" .

Terava nokkaga kriuksuvad käed vööl, kõndides paigal

Pesa tegin kätega ringjate liigutustega lohku

Tulevastele tibudele meeldib plaksutav heli

Harjutus peenmotoorika arendamiseks "Tähnik näeb seda rohus"

Kõneterapeut: - “Poisid, milline näeb välja lahtine pesulõks? (lindude lahtine nokk). Võtke üks pesulõks pihku ja kujutage ette, et see on meie kuldnokk." . (Lapsed teevad luuletust lugedes liigutusi)

Orav näeb rohus oma parema käe sõrmedega iga sõna jaoks pesulõksu avamas ja sulgemas,

Ja kübaral ja lehestikul ka liikumine vasaku käe sõrmedega,

Ja tihedate niitude vahel näpista vasaku käe sõrmeotsi,

Kärbsed, kärbsed, kiilid, mardikad. ka parema käega liikumine.

Tunni kokkuvõte "Kirjelda oma lindu" .

Lastelaudadele on kinnitatud ümbrikud lindudega.

Kõneterapeut: - "Poisid, nüüd teame teie ja mina rändlindude elust palju ja nüüd on aeg nendega kohtuda. Vaata, kes sinu juurde tuli. Jagame paaridesse ja proovime vihjete põhjal mõistatusjuttu koostada ja ülejäänud lapsed arvavad selle ära. .

(Lisa 1.)

Õppetunni kokkuvõte. Peegeldus.

Kõlab rahulik muusika.

Logopeed: Poisid, mida me täna tegime? Mida uut olete õppinud? Mis teile tunnis kõige rohkem meeldis?

Lapsed annavad pääsukese üksteisele edasi ja räägivad oma muljetest.

- “Sa said ülesannetega suurepäraselt hakkama, õppisid palju rändlindude kohta, oskasid neid kirjeldada ja selle eest saad noorte ornitoloogide medalid” .

GCD kokkuvõtte lisa: esitlus "Noor ornitoloog" , mälestustabel.