Ontogeneesi teema bioloogias. Bioloogiatund „Ontogenees – organismi individuaalne areng

Tunni eesmärk:

1. Üldistada ja sünteesida teadmisi organismide individuaalsest arengust, kasutades ülesandeid selleteemaliseks eksamiks valmistumisel.

2. Töötada välja B ja C2 osa ülesannete lahendamise oskused.

Ülesanded: Kujundada B ja C osa ülesannetega töötamise oskused.

Arendada teoreetilist mõtlemist.

Kasvatage vastutustundlikku suhtumist oma tervisesse.

Töö juhise kaardi kallal. Millises on antud täitmist vajavad ülesanded, juhised tehtavate tööde kohta ja B-osa tulemuse hindamine - 2 punkti, C osa olenevalt õigete vastuste arvust 1-3 punkti.

Bioloogia tunni käik 10. klassis: „Ontogenees. Eksamiks valmistumine.

1. Sissejuhatus

Elu on omasuguste taastootmine omasuguste erinevate kaudu.

Kuidas seda ütlust seletada? (Jah, me räägime elutsüklitest. Enne kui isend saavutab paljunemisvõime, läbib ta mitmeid erinevaid etappe).

Niisiis, täna räägime organismide individuaalse arengu tunnustest.

Täida diagramm:

Millised tunnused iseloomustavad iga ontogeneesi perioodi? Täida juhiste kaardil ülesanne number 1.

Ülesanne number 1
KELL 6. Looge vastavus ontogeneesi perioodide ja selle tunnuste vahel

2. Embrüonaalne arenguperiood.

Nii et embrüonaalne arenguperiood, teeme ülesande number 2, et luua embrüogeneesis toimuvate nähtuste ja protsesside järjestus.

Ülesanne number 2.
KELL 7. Määrake embrüogeneesis toimuvate nähtuste ja protsesside järjestus.

A) neurulatsioon

B) sigoot

B) blastula

D) morula

D) gastrula

E) neurula

Vastus: bgvdae

Eksamiks valmistumisel tuleks tähelepanu pöörata C2 osa ülesannetele, töödele joonistega.

Ülesanne number 3
C2. Mõelge pildile ja nimetage selgroogse looma embrüonaalne kiht, mida tähistab number 3. Mis tüüpi kuded ja elundid sellest moodustuvad?

Vastus:

1. Idukiht numbri 3 all – MESODERM

2. Mesodermist moodustuvad koed - side- ja lihaselised.

3. Mesodermist moodustuvad elundid - luu-lihassüsteem, vereringe-, eritus- ja reproduktiivsüsteem

Millised elundid moodustuvad ektodermist ja endodermist? Täida tabel plussmärgiga.

kehad

ektoderm

endoderm

mesoderm

Aju

neerud

Luud ja kõhred

Kopsud

Veri

Sooled

naha epiteel

kuulmisorganid

seedenäärmed

Lihas

Eksamiks valmistumise ülesannetes on ebakorrektsed või vigadega (kirjavigadega) ülesanded.

Mis sellel ülesandel viga on?

Ülesanne B6.
Matš

keha ehitus

idukihid

A) maks

B) meeleelundid

B) skelett

D) nahk

D) aju

E) vereringesüsteem

G) kuulmisorganid

H) seljaaju

1) Ektoderm

2) Endoderm

3) Mesoderm

(Erinevatest idukihtidest moodustuvad erinevad nahakihid. Ektodermist epiteel, mesodermist pärisnahk ja hüpodermis).

Teeme kokkuvõtte elusorganismide embrüonaalsest arengust. Täitke ülesanne number 4.

Ülesanne number 4
C2. Leia antud tekstist vead

1. Ontogenees saab alguse sugurakkude moodustumisest organismis.

2. Sugurakud osalevad viljastumises.

3. Pärast viljastamist tekkinud sügoot jaguneb meioosi teel.

4. Pärast korduvat jagunemist moodustub ühekihiline embrüo.

5. Embrüonaalne arenguperiood lõpeb selgroogsetel neurula moodustumisega.

Vastused: 1. 3. 5.

1. Ontogenees algab sügoodi moodustumise hetkest.

3. Sügoot läbib purustamise, mis põhineb mitoosil.

5. Looteline arenguperiood lõpeb selgroogsetel pärast koorumist või sündi.

Kes teaduslikest embrüoloogidest võttis kasutusele mõiste "ontogenees" ja mis on veel tema kui teadusliku embrüoloogi teene? (Haeckel avastas koos Mülleriga biogeneetilise seaduse).

3. Postembrüonaalne areng.

Miks muutus ontogeneesis vajalikuks embrüojärgne arenguperiood?

(Sündinud (või munast koorunud) isendil ei ole kõik elundid ja koed alati täielikult moodustunud. On vaja, et moodustuks täiskasvanud isend, kes on võimeline oma liiki sigima).

Mis on otsene areng, kaudne või metamorfoosiga areng? (otsesed - sündinud isenditel on kõik täiskasvanud organismidele iseloomulikud elundid, kaudsed - uus organism, mis ei näe välja nagu täiskasvanud, on spetsiaalsete vastsete elunditega).

Millistesse rühmadesse see kuulub? (täieliku ja mittetäieliku metamorfoosiga putukatel)

Mis on kaudse arengu eelis?

Vastsed ja täiskasvanud isendid elavad sageli erinevates tingimustes (ruumi pärast pole konkurentsi).

Vastsed ja täiskasvanud toituvad erinevast toidust (toidu pärast konkurentsi pole).

Ebasoodsate keskkonnatingimuste (nt putukate rüsaali) kogemus.

Täitke ülesanne number 5.

KELL 6. Matš

organismid

Postembrüonaalse arengu viisid

A) jõevähk

B) kivituvi

B) lihtsalt tavaline

D) rabakonn

D) kiire sisalik

E) Medusa

1) Otsene

2) Kaudne

Milline etapp puudub mittetäieliku metamorfoosiga putukatel?

Millistele putukatele see tüüpiline on?

Töötage slaidil oleva teabega.

Millised on arenguetapid, mille liblikas läbib?

Milliseid putukaid seda tüüpi areng iseloomustab?

Teeme ülesande number 6.

KELL 6. Määra sobivus:

organismid

Arengu tüübid

A) Maybug

B) kapsas valge

B) Water Strider viga

D) roheline lehetäi

E) Mesilane E) Aasia jaaniuss

G) Prussakas

1) Täieliku ümberkujundamisega

2) Mittetäieliku teisendusega

3. Loomade ontogeneesi tunnused.

Loomade ontogeneesil on teiste organismide ontogeneesist oma eripärad.

Ülesanne number 7
KELL 3. Millised arengumärgid ilmnevad loomadel alles ontogeneesis?

1) Üherakuline staadium

2) Kaitsev värvus

3) Keha mõõdud

4) Ujumismembraan

5) Blastula

6) gastrula

Vastus: 2 3 4.

Slaidil on vales järjestuses pildid maksaleibu arengutsükli etappidest.

Seadke ülesande nr 8 täitmisega maksaleibu arengutsükli etappide järjestus.

Ülesanne number 8
KELL 7. Määrake maksalest elutsükli etappide järjestus, alustades munast

A) Vastsete viimine molluski kehasse.

B) ripsmetega vastsete munast väljumine.

C) Tsüstide sattumine veiste soolde.

D) Ujuva sabavastse molluskist väljumine.

D) viljastatud munarakkude vabanemine soolestikust keskkonda.

E) vastsete tsüstimine.

Vastus: dbagev.

6. Inimese ontogeneesil on oma eripärad nii embrüonaalses (teatud arengufaasis embrüos tekkivate rakkude apoptoos) kui ka postembrüonaalsel perioodil, sellel on omad kriitilised perioodid.

Täitke ülesanne number 8.

Q7. Määrake embrüogeneesi protsesside järjestus inimesel identsete kaksikute moodustumisel.

A) kahe organismi areng neurulast

B) gastrulatsioon ja kolmekihilise embrüo moodustumine

B) viljastatud munaraku moodustumine

D) embrüonaalsete algkeste munemine neurulasse

E) sügoodi purustamine ja kahe blastula moodustumine

Vastus: c d b d a

Inimese ontogeneesis on kriitilisi perioode. Pöörake tähelepanu slaidile. Ja ma tahaksin teile meelde tuletada tuntud soovitusi, mis võimaldavad teil ontogeneesi kriitilistel perioodidel vähendada inimese negatiivsete mõjude ohtu.

Aidata kaasa normaalse ökoloogilise olukorra säilimisele;

Mitte praegu ega ka tulevikus mitte halvendada kodumaa ökoloogiat;

Ärge jooge alkohoolseid jooke;

Ära suitseta;

Ärge võtke ravimeid;

Hästi süüa;

Tee sporti.

Peegeldus:

Arvutage oma töö tulemus (punktid) ja hinnake seda vastavalt kriteeriumidele, liites kõigi ülesannete tulemused:

Hindamiskriteeriumid:

"2" - 0 - 7

"3" - 8 - 11

"4" - 12 - 14

"5" - 15 - 20

Ja me tahaksime oma õppetunni lõpetada sõnadega:

Laps on ime, Jumala suurim kingitus, mille Jumal saab inimesele kinkida.

Laadige alla 10. klassi bioloogiatunni esitlus: „Ontogenees. Eksamiks valmistumine.

Ettevalmistus ZNO jaoks. Bioloogia.
Sisukokkuvõte 39. Ontogenees. Eluring

Ontogenees- indiviidi individuaalne areng, selle omavahel seotud muutuste kogum, mis toimub loomulikult elutsükli elluviimise protsessis sügoodi moodustumise hetkest surmani.
Seksuaalselt paljunevatel mitmerakulistel loomadel jaguneb ontogenees perioodideks:
1. embrüonaalne(sügoodi moodustumisest sünnini või munamembraanidest väljumiseni),
2. postembrüonaalne(munamembraanidest väljumisest ehk sünnist kuni organismi surmani) perioodid.
Sugurakud või sugurakud- haploidsed rakud, mis moodustuvad sugunäärmetes ja moodustavad ühinemisel sügoodi.
Gametogenees sugurakkude arengu protsess. Sperma moodustumise protsessi nimetatakse spermatogenees ja munarakkude moodustumist ovogenees.

Embrüonaalne periood

Lahkuminek- See on sügoodi järjestikuste mitootiliste jagunemiste jada, mille tulemusena jaguneb munaraku tsütoplasma tohutu maht arvukateks väiksemateks tuumasid sisaldavateks rakkudeks. Purustamise tulemusena tekivad rakud, mida nimetatakse blastomeerideks. See erineb tavalisest jagunemisest selle poolest, et äsja moodustatud blastomeerid ei suurenda suurust. See lõpeb blastula moodustumisega.
Blastula- ühekihiline embrüo. Koosneb rakkude kihist blastoderm, piirates õõnsust - blastocoel. Blastula hakkab moodustuma lõhustumise varases staadiumis blastomeeride lahknemise tõttu. Saadud õõnsus täidetakse vedelikuga.
gastrulatsioon- idukihtide moodustumine blastulas. Gastrulatsiooni tulemusena moodustub kahekihiline ja seejärel kolmekihiline embrüo (enamikul loomadel) - gastrula. Esialgu välimine ( ektoderm) ja sisemine ( endoderm) kihid. Hiljem asetatakse ekto- ja endodermi vahele kolmas idukiht - mesoderm.
idukihid- eraldi rakukihid, mis hõivavad embrüos teatud positsiooni ja millest tekivad vastavad organid ja organsüsteemid. Idukihid tekivad mitte ainult rakumasside liikumise, vaid ka sarnaste, suhteliselt homogeensete blastularakkude diferentseerumise tulemusena.
Eristumine- üksikute rakkude ja embrüo osade morfoloogiliste ja funktsionaalsete erinevuste ilmnemise ja kasvu protsess. Sõltuvalt blastula tüübist ja rakkude liikumise omadustest eristatakse järgmisi peamisi gastrulatsiooni meetodeid: invaginatsioon, immigratsioon, delaminatsioon, epibolia.
Immigratsioon- osa blastodermi rakkude "rikkumine" blastokoeli õõnsusse (kõrgemad selgroogsed). Need rakud moodustavad endodermi.
Delamineerimine esineb loomadel, kellel on blastula ilma blastokoelita (linnud). Selle gastrulatsioonimeetodiga on rakkude liikumine minimaalne või puudub täielikult, kuna toimub kihistumine - blastula välimised rakud muundatakse ektodermiks ja sisemised rakud moodustavad endodermi.
epibolia tekib siis, kui loomapooluse väiksemad blastomeerid lõhenevad kiiremini ja kasvavad üle vegetatiivse pooluse suuremate blastomeeride, moodustades ektodermi (kahepaiksed). Vegetatiivse pooluse rakkudest tekib sisemine idukiht – endoderm.
Mesodermi moodustumisega tekib sekundaarne kehaõõnsus või coelom.
Organogenees- embrüonaalse arengu organite moodustumise protsess.

On kaks faasi:
1. neurulatsioon- aksiaalorganite kompleksi moodustumine (närvitoru, notokord, sooletoru ja somiitmesoderm), mis hõlmab peaaegu kogu embrüot;
2. teiste organite ehitus, keha erinevate osade poolt oma tüüpilise vormi ja sisekorralduse tunnuste omandamine, teatud proportsioonide kehtestamine (ruumiliselt piiratud protsessid).
Neirula- embrüo neurulatsiooni staadiumis. Materjal, mida kasutatakse selgroogsete närvisüsteemi ülesehitamiseks, neuroektoderm, on osa ektodermi seljaosast. See asub akordi rudimendi kohal.
Karl Baeri idukihi teooria: elundite ilmumine on tingitud ühe või teise idukihi - ekto-, meso- või endodermi - muutumisest. Mõned elundid võivad olla segapäritoluga, see tähendab, et need moodustuvad mitme idukihi osalusel korraga. Näiteks seedetrakti lihaskond on mesodermi derivaat ja selle sisemine vooder on endodermi derivaat.
Embrüonaalne induktsioon- see on interaktsioon embrüo osade vahel, mille käigus selle üks osa - induktiivpool - kokkupuutel teise osaga - reageeriv süsteem - määrab viimase arengu suuna.

Postembrüonaalne arenguperiood

Postembrüonaalne periood areng algab organismi sünni või munamembraanidest vabanemise hetkel ja jätkub kuni surmani.

Postembrüonaalset arengut on kahte peamist tüüpi:

1. sirge;

2. teisendusega.
Eluring- kõigi teatud tüüpi elusorganismidele iseloomulike põlvkondade (ontogeneeside) regulaarne vahetus. Selgelt tuleks eristada elutsükli ontogeneesi(d) (liigi omadused) ontogeneesist (isendi areng tema ilmumise hetkest surma või jagunemiseni).
Põlvkondade (ontogeneeside) arvu järgi elutsüklis:
1. Lihtne: tsükkel sisaldab ühte põlvkonda.
2. Kompleks: tsükkel hõlmab kahte või enamat põlvkonda; selline elutsükkel on tüüpiline näiteks paljudele koelenteraatidele (polüüpide ja meduuside põlvkondade vaheldumine), enamikule trematoodidele (mariitide, sporotsüstide ja redia põlvkondade vaheldumine).
Taastumine- elusorganismide võime taastada aja jooksul kahjustatud kudesid ja mõnikord terveid kaotatud elundeid. Regeneratsiooniks nimetatakse ka terve organismi taastamist selle kunstlikult eraldatud fragmendist (näiteks hüdra taastamist väikesest kehafragmendist või dissotsieerunud rakkudest). Protistidel võib regeneratsioon väljenduda kadunud organellide või rakuosade taastamises.

Tunni teema: Organismide paljunemine ja individuaalne areng.

Teema: bioloogia

Klass: 9. klass

Tunni tüüp : õppetund-test

Märksõnad: bioloogia, õppetund, mittetraditsiooniline, teadmiste kontroll, paljunemine, ontogenees, metamorfoos

Tunni eesmärk: teadmiste üldistamine ja kinnistamine elusorganismide paljunemisvormide ja -meetodite, taimede ja loomade viljastamise tunnuste, elusorganismide ontogeneesi protsessi kohta.

Tunni eesmärgid:

1. Viia läbi õpitava materjali teadmiste kontroll, aktiveerida loogilise mõtlemise arengut läbi aktiivsete kontrollimeetodite kasutamise; diferentseeritud lähenemine õppimisele.

2. Kujundada terminite, kaartide, testülesannetega töötamise oskusi ja vilumusi, arendada huvi aine vastu.

3. Sisendada iseseisvasse töösse selgust ja organiseeritust, anda igale õpilasele võimalus läbi lüüa.

Tunni varustus: botaanika ja zooloogia tabelid, mis kujutavad samblaid, sõnajalgu, seeni, katteseemneid, algloomi, anneliidid, lülijalgseid, akorde, testiülesandeid, ülesannete kaardid, interaktiivne tahvel.

Õppetunni meetodid: visuaalne, infot arendav, otsiv-praktiline.

UMC: M.K. Gilmanov, L.U. Abshenova, A.R. Solovieva "Bioloogia" 9. klass, Almatõ "Atamұ ra", 2009

Tundide ajal:

    Aja organiseerimine.

Õpetaja tervitab õpilasi, avalikustab tunni eesmärgi ja eesmärgid, tutvustab õpilastele kontrolltöö ülesandeid ja töö hindamise kriteeriume.

Märge:

1. Õpetaja saab igat tööd eraldi hinnata, et saada rohkem hindeid tunni kohta, või panna igale tööliigile hinde ja kuvada ühe kokkuvõtte või panna iga tehtud töö eest ühe punkti.

2. Õpetaja saab täidetud ülesandeid ise pärast tundi või tunni lõpus üle kontrollida, õpilased vahetavad töid ja kontrollivad seda ise vastavalt õpetaja soovitatud klahvidele.

    Krediiditöö:

1. Sobitage mõisted:

(esimese veeru termini juurde valige definitsioon teisest veerust)

Tähtaeg

Mõiste definitsioon

1. Paljundamine

2. Sporulatsioon

3. Killustumine

4.Metamorfoos

5. Partenogenees

6. Hermafroditism

7. Ovogenees

8. Konjugatsioon

9.Gametogenees

10. Seksuaalne paljunemine

11. Ontogeneesia

12. Topeltväetamine

13. Ektoderm

14. Blastula

15. Väetamine

1. Ühekihiline sfääriline embrüo, mille sees on õõnsus.

2. Paljunemisvorm, milles moodustuvad eosed.

3. Nais- ja meessugurakkude ühinemisprotsess.

4. Muna moodustumise protsess.

5. Paljunemismeetod, milles osalevad sugurakud.

6. Organismide kaudne postembrüonaalne areng.

7. Kooresseemnetele omane paljunemisvorm.

8. Paljunemisvorm, kus täiskasvanud organism jaguneb eraldi fragmentideks.

9. Välimine idukiht.

10. Paljunemisvorm, mille puhul toimub geneetilise materjali vahetus.

11. Bioloogiline viis oma liigi säilitamiseks.

12. Sugulise paljunemise vorm, kui ühes organismis küpsevad erinevad sugurakud.

13. Organismi areng viljastamata munarakust.

14.Organismi individuaalne areng.

15. Sugurakkude moodustumise protsess.

1-11; 2-2; 3-8; 4-6; 5-13; 6-12; 7-4; 8-10; 9-15; 10-5; 11-14; 12-7; 13-9; 14-1; 15-3.

2. Täpsustage nende elusorganismide paljunemisviis ja vorm:

Elus organism

Paljundamise meetod

Aretusvorm

1. euglena roheline

2. kodukoer

3. sfagnum sammal

4. harilik vaarikas

5. tuberkuloosibatsill

6. šampinjon

7. roheline kärnkonn

8. polüüphüdra

9. Korte

10. merikilpkonn

11. malaariaplasmoodium

12. sõnajalakilp

13. tiigerhai

14. pärm

15. vihmauss

aseksuaalne

seksuaalne

aseksuaalne

aseksuaalne

aseksuaalne

aseksuaalne

seksuaalne

aseksuaalne

aseksuaalne

seksuaalne

aseksuaalne

aseksuaalne

seksuaalne

aseksuaalne

seksuaalne

Mitootiline jagunemine

Sugurakkude sisemine liitmine

sporulatsioon

Vegetatiivne, looduslik, kihiline

otsene jagunemine

sporulatsioon

Sugurakkude väline liitmine

lootustandev

sporulatsioon

Sugurakkude sisemine liitmine

skisogoonia

sporulatsioon

Sugurakkude sisemine liitmine

lootustandev

Hermafroditism

3. Kontrolltöö teemal "Organismide paljunemine ja individuaalne areng"

1. Millist kromosoomide komplekti spermatosoidid kannavad?

2. Milline kromosoomide komplekt on sügoodil?

A) 1p; B) 2p; C) 3p; D) 4p; E) 5p.

3. Milline kromosoomide komplekt on keha somaatilistel rakkudel?

A) 1p; B) 2p; C) 3p; D) 4p; E) 5p.

4. Milline kromosoomide komplekt on seemneidu endospermis:

A) 1p; B) 2p; C) 3p; D) 4p; E) 5p.

5. Milline kromosoomide komplekt on imetaja munal?

A) 1p; B) 2p; C) 3p; D) 4p; E) 5p.

6. Millises gametogeneesi tsoonis toimub mitootiline rakkude jagunemine:

7. Millises gametogeneesi tsoonis toimub meiootiline rakkude jagunemine:

A) pesitsusala; C) kihistu tsoon; C) kasvutsoon;

D) küpsemistsoon; E) Hariduspiirkond.

8. Millised paljunemisprotsessid tekkisid evolutsiooniprotsessis kõige varem:

A) vegetatiivne; B) binaarne lõhustumine; C) tärkamine; D) Seksuaalne; E) pistikud.

9. Mis tekib oogeneesi tulemusena:

A) sugurakud; B) munarakk C) spermatosoidid; D) sügoot; E) somaatilised rakud.

10. Millised paljunemisprotsessid tekkisid evolutsiooniprotsessis hiljem kui kõik:

A) vegetatiivne; B) aseksuaalne; C) tärkamine; D) Seksuaalne; E) binaarne lõhustumine.

11. Mis moodustub gametogeneesi tulemusena:

A) munarakk B) spermatosoid; C) sügoot;

D) Somaatilised rakud; E) sugurakud.

12. Milline osa spermast ja munarakust on geneetilise informatsiooni kandja:

A) ribosoomid; B) tsentrioolid; C) mitokondrid; D) südamik; E) lüsosoomid.

13. Mitu spermat sisaldab õietolmutera:

A) 1; IN 2; C)3; D) 4; E) 5.

14. Mis areneb viljastatud keskrakust, munasarja embrüokotist:

A) embrüo; B) Blastula C) sperma; D) endosperm; E) seemnekate.

15. Spirogyra seksuaalne paljunemine:

A) hermafroditism; C) sugurakkude liitmine C) iseviljastumine;

D) konjugatsioon; E) Partenogenees.

Testitöö vastused:

1-a

2-tolline

3-tolline

4-s

5-tolline

6-a

7-d

8-tolline

9-tolline

10-d

11

12-d

13-tolline

14-d

15-d

4. Määrata organismide postembrüonaalse arengu meetod

(otsene areng või areng koos transformatsiooniga – metamorfoos)

1. Spider-rist-otsene arengut

2. Raba-kärnkonn-Metamorfoos

3. Liblikas-kapsas-Metamorfoos

4. Vähid-otsene arengut

5. Mõistlik inimene -otsene areng

6. Aasia jaaniuss-otsene areng

8. Harilik kärbes-Metamorfoos

9. Must ronk-otsene areng

10. Mesilane-Metamorfoos

11. Punane prussakas-otsene areng

12. Triton tavaline -Metamorfoos

13. Sügelised sügelised-otsene areng

14. Rabakilpkonn-otsene areng

15. Roheline konn-Metamorfoos

5. Tehke kindlaks, millisest idukihi elundid moodustuvad

(ektoderm, endoderm, mesoderm)

1.sool-Endoderm

2.küüned-ektoderm

3.valgus-Endoderm

4.süda-Mesoderm

5.munandid-Mesoderm

6.pankreas-Endoderm

7.nahk-ektoderm

8.akord-Mesoderm

9.skeletilihased-Mesoderm

10.magu-Endoderm

11. närvid-ektoderm

12.aju-ektoderm

13.neer-Mesoderm

14. põis-Mesoderm

15. maks-Endoderm

3.Teostatud tööde kontrollimine.

Paaris töötama:

Õpilased vahetavad omavahel valminud töid, õpetaja interaktiivsel tahvlil avab iga testiülesande võtmed. Õpilased kontrollivad tööd ja sisestavad õigete vastuste arvu pakutud tabelisse.

Perekonnanimi Eesnimi

1. Seostage mõisted

2. Tee

ja paljunemisvorm

3.Katsetöö

4. Postembrüonaalse arengu meetod

5. Idulehed

Pärast tabelite täitmist näitab õpetaja töö hindamise kriteeriumid, õpilased annavad hindeid.

(kõik 5 ülesannet sisaldavad 15 küsimust, mis hõlbustavad tehtud töö hindamist)

15-13 hinne "5"

12-9 hinnang "4"

8-6 hinnang "3"

vähem kui 6 vastust hinne "2"

4. Tunni refleksioon.

Kallid lapsed, tahaksin meie õppetunni lõpetada A. Diesterwegi sõnadega:

"Sa võid inimesele teadmisi pakkuda, soovitada, kuid ta peab neid oma tegevuse kaudu valdama ..."

Poisid, milline on teie arvamus ... (õpilaste avaldused)

5. Kodutöö:

1. teha ettekanne teemal "Organismide paljunemine ja individuaalne areng."

2. Õpilased, kes said hinde "4,3,2", uurivad seda teemat üksikasjalikumalt.

Bioloogia tunni kokkuvõte 10. klassis

Teema: Organismide individuaalne areng

Eesmärk: Luua tingimused organismide individuaalse arengu uurimiseks.

Ülesanded: Hariduslik - Värskendage teadmisi organismide individuaalse arengu mustrite kohta selgroogsete näitel, embrüonaalse arengu etappide kohta, postembrüonaalse arengu perioodide kohta.

Areng – Arenda mõisteid: ontogenees, selle tüübid, metamorfoos, platsenta, morula, blastula, blastokoel, gastrula, neurula, ektoderm, endoderm, mesoderm, embrüonaalne induktsioon, embrüonaalse arengu perioodid: juveniilne, puberteet, vananemine, otsene ja kaudne areng.

Hariduslik – äratada huvi uuritava teema vastu. Kasvatage märkmiku pidamise täpsust.

Varustus: CD-plaat “Kyrili ja Metodiuse virtuaalkool. Bioloogia. 10. klass", tabelid: "Individuaalne areng lantseti näitel."

Tundide ajal

Tunni korraldus

Hindan klassi sanitaar-hügieenilist seisukorda, kontrollin tunniks vajaliku varustuse olemasolu. Tervitused õpilastele:

Tere! Istu maha. Alustuseks märgime, kes täna tunnis pole.

Märkan klassi koosseisu.

Uurisime raku elutsüklit, rakkude jagunemise liike, sugurakkude arengut, viljastumist. Tänases tunnis jätkame rubriigi "Organismide paljunemine ja individuaalne areng" uurimist.

2 tundi

Sissejuhatus

Uue materjali õppimine

Mis juhtub pärast viljastamist? Sellele küsimusele vastame tänases õppetükis. Niisiis, kirjutage tunni teema vihikusse.

Organismide individuaalset arengut nimetatakse ontogenees.

Ontogenees jaguneb kolme tüüpi:

  1. Vastsed – putukatel, kaladel, kahepaiksetel. Sügootist areneb kiiresti vastne, mis toitub ja kasvab ise. Metamorfoos on vastse muutumine täiskasvanuks.
  2. Oviparous – roomajatel, lindudel ja munaloomalistel imetajatel. Embrüo areneb muna sees, vastse staadium puudub.
  3. Emakasisene – enamikul imetajatel, sealhulgas inimestel. Embrüo püsib ema kehas, moodustub ajutine elund – platsenta, mille kaudu ema organism tagab kõik kasvava embrüo vajadused. Lõpeb lapseootusega.

19. sajandil F. Müller ja E. Haeckel sõnastasid biogeneetilise seaduse: Ontogenees Iga isendi (individuaalne areng) on ​​selle liigi fülogeneesi (ajaloolise arengu) lühike ja kiire kordamine, kuhu see isend kuulub.

A.N. Severtsov andis selle seaduse väljatöötamisse suure panuse. Ta tegi kindlaks, et loomade individuaalses arengus korduvad embrüote tunnused.

- Ontogenees jaguneb kaheks etapiks:

embrüonaalne ja postembrüonaalne

sügoodi moodustumisest alates sünnist

Sünnist surmani

Carl Baer sõnastas iduliinide sarnasuse seaduse: "Embrüod näitavad juba kõige varasemates staadiumides teatud üldist sarnasust tüübi piires."

Mõelge embrüo arengu etappidele.

Märkmikus ja tahvlil

Märkmikus

CD plaat

Märkmikus ja tahvlil

Märkmikus ja tahvlil

CD plaat

Märkmikus ja tahvlil

CD plaat

Märkmikus

Tabel

Embrüonaalse arengu etapid

Purustus Blastula Gastrula Neirula

Sügootid

- Sügoodi lõhustaminealgab kohe munajuhas. Esimene jagunemine toimub vertikaaltasandil, moodustub 2 identset lahtrit - blastomeerid . Nad jagunevad uuesti, moodustub 4 blastomeeri. Lisaks on need kõik jagatud horisontaaltasandiks. Blastomeerid jagunevad kiiresti, neil pole aega kasvada, nii et blastomeeride tükk - MORULA - mitte rohkem kui sügoot. Kui blastomeere on 32, moodustavad nad õõnsa palli, mille seinad asuvad ühes rakkude reas. Blastula sees olev õõnsus on blastocoel.

Pärast embrüo siirdamist (blastula sisestamist emaka seina) hakkavad selle rakud blastula ühes pooluses kiiremini jagunema kui teises, blastocoeli sees - see on gastrulatsiooniprotsess - punnis. Invaginatsioonirakkudest moodustub embrüonaalsete rakkude teine ​​sisemine kiht. See kahekihiline pall gastrula.

Järgmine etapp on neurula . Toimuvad embrüo oluliste osade moodustumine: neuraaltoru ja notokord.

Nüüd uurime idukihte ja nende tuletisi. Õpiku tekst lk.133-134.

Idukihtide moodustumine

Ektoderm Endoderm Mesoderm

(välimine leht) (sisemine) Notokord, lihased

närvisüsteem, tulevased sooled, neerud,

nahakate, selle väljakasvud on luu- ja

nägemisorganid maks, kopsud, kõhred

ja kuulmine. kõhunäärme luustik,

Nääre. vereringe

Süsteem.

Kõik embrüo osad mõjutavad üksteist ja kui see mõju on häiritud, siis normaalse organismi arengut ei toimu. Sellised mõjud on embrüonaalne induktsioon. Induktori roll on sundida ümbritsevaid kudesid arenema erineva “plaani” järgi.

Märkmikus ja tahvlil

CD plaat

Vestlus

Õpik:

Koos. 133-134

Märkmikus ja tahvlil

CD plaat

Märkmikus

Nüüd kaaluge postembrüonaalset arengut. Alustame selle arengu perioodidest.

- Postembrüonaalse arengu perioodid:

  1. Alaealine kuni puberteedi lõpuni. Kaks arenguviisi: otsene ja kaudne. keha kasv.
  2. Puberteediealine - küpsusperiood. Suurem osa elust.
  3. Vananemine - elusorganismidele omane üldine bioloogiline seaduspärasus. Iga liigi teatud vanuses algavad organismis muutused, mis vähendavad selle organismi võimet kohaneda muutuvate eksistentsitingimustega.

Surm on organismi elu seiskumine. Ilma surmata ei toimuks põlvkondade vahetust, mis on üks peamisi evolutsiooni liikumapanevaid jõude.

Postembrüonaalne areng jaguneb otseseks ja kaudseks. Leia nende mõistete definitsioonid õpiku tekstist lk.136. Salvestage vastus diagrammi kujul:

Postembrüonaalne areng

Otsene Kaudne

Esialgu on tekkinud sündinud organism

kõik peamised elundid, vastne, mis erineb

täiskasvanule omane täiskasvanud organismist

loom (kala, (lameda ja rõngastatud

roomajad, ussid, putukad,

linnud, imetajad). kahepaiksed, vähid

Nye).

Õpitud materjali koondamine

Täida kirjalikud ülesanded õpikust nr 5 lk 135, nr 3 lk 137.

Kontrollin õpilaste vastuseid. Arutame koos klassiga läbi õpitud teema, vastame küsimusele: Mis saab pärast viljastamist?

Märkmikus ja tahvlil

CD plaat

Õpik:

lk 136

Märkmikus ja tahvlil

CD plaat

Märkmikus

Õpik:

Nr 5 lk. 135,

Nr 3 p. 137

Tunni üldistus

Soovitan õpilastel kirjutada oma kodutööd päevikusse või vihikusse:

Uuring ξ 35, 36, 37.

Valmistage ette kontrolltöö jaotises: "Organismide paljunemine ja individuaalne areng".

Panen tunni eest hindeid.

D/Z

Loengu number 7 kokkuvõte.Teema ontogenees.

Emakasisene areng ja selle kriitilised perioodid.

Emakasisene periood (rasedusperiood) jaguneb tinglikult embrüonaalne (idu) periood viljastumisest 9 nädalani ja loote (loote) periood 9 nädalast sünnini. Mõnikord nimetatakse embrüonaalse perioodi esimesi päevi "esialgseks perioodiks".

Inimese embrüo esimene olek on üks rakk - sügoot. Sellele järgneb purustamise periood (mitootiline jagunemine ilma embrüo suuruse kasvuta). Sel juhul kasutatakse ehitus- ja energiaaineid, mis on munaraku poolt ovogeneesi perioodil kogunenud. Muljumise käigus liigub embrüo mööda munajuha emakasse.

Pärast paari jagamist a morula- blastomeerrakkude rühm. Need jagunevad trofoblastideks ja embrüoblastideks. Trofoblastid muutuvad seejärel embrüo ajutisteks organiteks, pakkudes selle toitumist, eritumist, kaitset ja hingamist. Embrüoblastid arenevad beebi keha erinevateks osadeks.

Embrüo järgmist seisundit nimetatakse blastulaks. Blastula (blastotsüst)- See on sfääriline ühekihiline õõnsusega embrüo (blastocoel). Seejärel algab gastrulatsioon – mitmekihilise (inimesel kolmekihilise embrüo) moodustumine sugurakkude keeruliste liikumiste (immigratsioon) ja jagunemise (delaminatsioon) kaudu. gastrulatsioon millega kaasneb embrüo implantatsioon (sisseviimine) emaka seina 7. päeval pärast viljastamist. Gastrulatsiooni käigus moodustub 3 idukihti.

Õues – ektoderm(annab nahka ja närvisüsteemi).

Keskmine - mesoderm(annab lihaseid, luid, veresooni).

Sisemine - endoderm(annab seede- ja hingamissüsteemi põhielemendid).

Embrüo arengut pärast gastrulatsiooni nimetatakse organogenees, milles süsteemide ja elundite diferentseerumine jätkub. Diferentseerumine (ehituse ja funktsioonide erinevuste ilmnemine) põhineb embrüonaalsel induktsioonil. Kõigi rakkude DNA jääb identseks (mitootilise jagunemise tagajärg), kuid repressorvalkude ja indutseerivate molekulide süsteemi kasutuselevõtt lülitab erinevates embrüorakkudes sisse ja (või) välja erinevad geenid. Induktorid ja repressorid töötavad juba viljastumise hetkest.

Samal ajal tekivad trofoblastid ajutised asutused embrüo (kestad): koorion, allantois, amnion, munakollane.

koorion- embrüo väliskest täidab kaitsvat ja troofilist funktsiooni. Koorioni villid kasvavad emaka seina sisse ja imavad toitaineid limaskestalt ning seejärel ema verest.

Allantois- kogub kokku ainevahetuse jääkaineid, pakkudes väljutusfunktsiooni. Seejärel (3 nädalat pärast viljastamist) moodustab allantoisi, koorioni ja embrüo mesodermi veresoonte ühinemine aluse uuele elundile - platsentale nabanööriga.

Amnion- looteveega (amniootilise vedelikuga) täidetud kest ümbritseb embrüo keha, kaitstes seda mehaaniliste, termiliste ja muude kahjustuste eest.

Munakollane Inimese embrüo sisaldab vähesel määral toite- ja ehitusmaterjale, kuid on oluline perioodil enne platsenta moodustumist.

Organogenees kuidas elundi moodustumise protsess jätkub emakasisese arengu teisel perioodil – loote.

loote, või loote perioodi arvestatakse tinglikult alates üheksandast nädalast pärast viljastamist. Sel ajal kasvavad ja arenevad intensiivselt loote elundid ja süsteemid. Normaalse 9-kuulise (280 päeva) raseduse lõpuks peaks naine kaalus juurde võtma 7-9 kg. See tõus koosneb lapse kaalust (3,5 kg), platsentast (1 kg), looteveest (1,5–2 kg), hüpertrofeerunud emakast (1 kg) ja nahaalusest rasvast (1–2 kg).

Platsentaarbarjäär. "Platsentabarjääri" bioloogiline tähendus seisneb kahe geneetiliselt võõra organismi eraldamises. Raseduse ajal puutuvad embrüo ja loode kokku ema organismi poolt vahendatud keskkonnateguritega. Platsenta moodustub mitte ainult embrüo rakkudest. Platsentas isoleeritakse emaosad, näiteks verelünkad, millesse on sukeldatud platsenta looteosa villid.

Platsentaarbarjäär eraldab ema ja loote vere moodustunud elemendid, takistab teatud mikroorganismide ja toksiliste ainete tungimist. Samal ajal peavad platsentaarbarjääri läbima toitained, hapnik ja vastupidises suunas loote eritusproduktid. Need asjaolud võimaldavad ohtlike ainete sattumist lapse kehasse.

Emakasisese arengu käigus eristatakse kõige ohtlikumad hetked või kriitilised raseduse perioodid. Loote maksimaalne tundlikkus ilmneb perioodil siirdamine(tähtaeg 1 nädal), platsentatsioon(tähtaeg 3-6 nädalat) ja sees sünnitus emakasisese arengu lõpuleviimine. Ebasoodsate tegurite toime nendel perioodidel põhjustab kergesti emakasisese arengu häireid ja deformatsioonide ilmnemist (teratogeenne toime). Raseduse ajal vähenevad järsult näidustused rasedatele ravimite võtmiseks, mis on seotud teratogeense ja otsese toksilise (üleannustamise) mõju võimalusega lootele.

"Talidomiidi katastroof" on näide ravimi teratogeense toime võimaluse ignoreerimisest. Seda mängiti välja uue ravimi talidomiidi ebapiisavate loomkatsete tõttu, mille eesmärk oli leevendada naiste raseduse ebasoodsaid sümptomeid. Närilistel (hiired ja rotid) ei põhjustanud talidomiid järglastel muutusi ja seda soovitati kliiniliseks kasutamiseks inimestel. Selle tulemusena sündis üle maailma mitu tuhat vähearenenud jäsemetega (fokomelia) last.

Edasised uuringud küülikutel ja ahvidel näitasid sarnaseid defekte järglastel. Sellest ajast alates on sarnaseid farmakoloogilisi uuringuid läbi viidud vähemalt kahe imetajaliigiga, millest üks ei ole näriline.

Emakasisese perioodi ja järgmise individuaalse arengu perioodi vaheline piir on sünnitus.

Sünnitus.

Sünnitusabi praktikas eristatakse sünnituseelset (sünnieelset), sünnitusjärgset (sünnitusjärgset) ja sünnitusjärgset (sünnitusjärgset) perioodi. Sünd ise (sünnitusperiood) jaguneb 3 perioodiks: avalikustamine, loote sünd ja platsenta sünd.

Avalikustamisperiood (sünnivalud)- emakakaela laienemine suurusele, mis on võrreldav lootepea suurusega. Protsessi stimuleerib hüpotalamuse hormoon – oksütotsiin. Sel perioodil rebeneb lootekesta ja lootevesi voolab välja. Selle perioodi patoloogilise kulgemise ja platsenta enneaegse eraldumise korral on võimalik loote surm lämbumisest (hapniku tarnimise halvenemine).

Loote sünni (paguluse) periood Laps läbib ema sünnikanali. Patoloogilise kulgemise korral on sel kriitilisel perioodil võimalikud loote sünnivigastused ja sünnitanud naise kõhukelme rebendid.

Platsenta sünd- see on periood, mil platsenta eraldub emakaseinast ja väljub koos nabanööriga sünnikanalist. Pärast seda toimub emaka järsk kokkutõmbumine ja selle veresoonte pigistamine. Normaalse sünnituse käigus ei ületa verekaotus 200-250 ml verd. Selle perioodi patoloogia ja emaka atooniaga on võimalik tõsine verekaotus. Lisaks suureneb oht mikroorganismide sattumiseks ema verre ja raske nakkusliku tüsistuse – sepsise (vere mürgistus) tekkeks.

Individuaalne areng pärast sündi ja ravimite toime tunnused erinevatel eluperioodidel.

Inimese elu võib jagada 7 perioodiks: vastsündinu, rindkere, lapsepõlv, puberteet (noorukieas), sigimine, menopaus, involutsioon.

Esimene periood inimese elu pärast sündi nimetatakse vastsündinu periood. Sel perioodil kohaneb laps uute keskkonnatingimustega. Sel perioodil täheldatakse maksimaalset suremust. Hingamisviisi (platsenta – kopsud), toitumise (platsenta – seedesüsteem) ja eritumise (platsenta – neerud) muutmine põhjustab lapse kehale tõsist stressi. Üleminekut looteveest maapealse gravitatsiooni normaalsetele tingimustele nimetatakse gravitatsioonišokiks. Tavapäraselt kestab vastsündinu periood 1 kuu, kuid praktiliselt võib selle lõppenuks lugeda pärast nabahaava paranemist.

Teine periood elu kutsutakse rinnaga toitmine kuigi tegelikku rinnaga toitmist ei pruugi olla. See periood loetakse lõppenuks 12 kuuga. Esimesel eluaastal jätkab laps kiiret arengut ja kehakaalu suurenemist. Jätkuvalt tekivad vere ja kudede vahel histohemaatilised barjäärid. Nende barjääride ebaküpsus nõuab erilist lähenemist lastele ravimite väljakirjutamisel ja annustamisel.

Lapse doosi kehakaalu kilogrammi kohta on võimatu mehaaniliselt ümber arvutada täiskasvanu annusest. Kui barbituraatide kontsentratsioon veres on sama kui täiskasvanu veres, võivad lapsel esineda tõsised üleannustamise nähud. Barbituraadid läbivad lastel kergesti ebaküpset hematoentsefaalbarjääri (vere-aju barjääri – BBB) ja täiskasvanutel küpset BBB-d on raske ületada. Lisaks puuduvad lastel barjäärid vere ja seedekanali vahel, maks ja neerud ei tööta korralikult, suureneb ainete imendumine soolestikust verre, mis süvendab üledoosi tagajärgi. Need asjaolud nõuavad olulise ravimirühma annuse vähendamist pärast ümberarvutamist 1 kg lapse kehakaalu kohta. Imikuea oluliseks tunnuseks on platsentaarbarjääri kaudu saadud passiivse kaasasündinud immuunsuse (ema antikehade) järkjärguline vähenemine loote arengu käigus ja omaenda aktiivse immuunsuse kujunemine. Rindkere perioodi lõpus täheldatakse "immuunsuse auku". Ema antikehad on juba lagunenud, nende endi kaitsevõime pole veel tugevnenud. Lastel sagenevad infektsioonid, mille eest nad olid varem kaitstud ema antikehadega.

Kolmas periood eluiga ühest aastast 12-14 aastani nimetatakse lapsik. Sel perioodil toimub peamiselt organismi funktsioneerivate struktuuride kvantitatiivne tõus. Kehakaalu kasvu ja barjääride küpsemisega suurendatakse ravimite annust järk-järgult. Tugevdab enda kaitset infektsioonide eest.

Neljas periood- periood puberteet (puberteet või noorukieas) algab 12- või 13-aastaselt. Tüdrukud on 1-2 aastat varem kui poisid. Naise kehas on käimas emakatsükli moodustumine ja perioodilised muutused hormonaalses taustas. Algab esimene menstruatsioon ja valmivad esimesed munarakud. Poistel on keha ümberstruktureerimine seotud spermatogeneesi algusega. Puberteediperiood läheb üle reproduktiivperioodiks.

Viies periood elu reproduktiivne või puberteet. Naistel on emakatsükkel stabiliseerunud, mida kontrollib süsteem hüpotalamus (vabastavad tegurid) - hüpofüüs (gonadotroopsed hormoonid) - munasarjad (östrogeenid ja gestageenid).

Emakatsükli esimesel poolel munasarjades toimub hüpotalamuse folliikuleid stimuleerivate (FSH) ja luteiniseerivate (LH) hüpofüüsi hormoonide ja munasarjade östrogeeni vabastavate tegurite mõjul munarakk sisaldavate folliikulite küpsemine. . Samal ajal kasvab uus emaka sisemine limaskest. Emakatsükli keskel (13-14 päeva) toimub ovulatsioon - munaraku vabanemine lõhkevast folliikulist ja selle liikumine läbi munajuha võimaliku viljastamise kohta. Sel ajal domineerib hüpotalamuses funktsionaalselt teise hüpofüüsi hormooni prolaktiini (PL) vabastavate faktorite tootmine. Munasarjas muutub lõhkev folliikuli kollaskehaks, mis hakkab tootma hormooni progesterooni (gestageenide rühm). Progesterooni mõjul valmistub emakas embrüo siirdamiseks. Progesterooni nimetatakse rasedushormooniks. Raseduse alguses toodab seda munasarja kollaskeha.

Kui viljastumine toimub, peatuvad tsüklilised muutused raseduse ajaks. Nad taastuvad paar nädalat pärast sünnitust.

Kui viljastumist ei toimu, lülitub emakatsükli lõpus hüpotalamuse-hüpofüüsi-munasarjade süsteem hormoonide tootmisele esialgsetes vahekordades. Emaka limaskesta tagasilükkamine, mis väljendub menstruaaltsükli emakaverejooksus. Algab uus emakatsükkel.

Sellele võib eelneda premenstruaalne sündroom (PMS). Sageli kaasnevad sellega autonoomse närvisüsteemi reaktsioonid (südamepekslemine, higistamine) ja mööduvad vaimsed häired (ärritatavus, pisaravus).

Hormonaalsete ravimite kasutamine naistel võib oluliselt mõjutada reproduktiivfunktsiooni. Hormonaalsed rasestumisvastased vahendid põhjustavad emakatsükli sündmuste jada rikkumist, põhjustades kunstlikku viljatust. Samad ravimid, mis on ette nähtud teistel emakatsükli päevadel ja raseduse ajal, on vastupidi, viljatuse ravi vahendid.

Teratogeense toime võimalus arenevale lapsele vähendab dramaatiliselt näidustusi suure hulga ravimite kasutamiseks rasedatel.

Rasedusjärgsel perioodil - imetamine (imetamine) suureneb valkude, vitamiinide ja mineraalainete tarbimine, mis suurendab nende annust naisele. Teiste ravimite puhul võetakse arvesse asjaolu, et rinnaga toitmise ajal säilib oht mürgitada last imetava ema piimast pärinevate ravimitega, mistõttu on naise ravil sel ajal suured piirangud. Pärast imetamise lõppu piirangud eemaldatakse.

Meeste reproduktiivperioodil ei ole nii rangeid piiranguid ravimite kasutamisele nagu naistel rasedus ja imetamine. Spermatogeneesi perioodil võivad ravimid ja mürgistused (sh alkohol ja ravimid) aga mõjutada spermatosoidide kvaliteeti. Sel põhjusel peaks perekond, kes otsustab lapse saada, välistama või piirama ksenobiootikumide tarbimist, mis võivad mõjutada gametogeneesi.

Kuues periood elu klimakteeriline- seksuaalse väljasuremise periood.

Naiste reproduktiivfunktsioon kaob 45–55 aastaselt. Menopausi seostatakse regulaarsete hormonaalsete muutuste lakkamisega ja menstruatsiooni katkemisega (menopaus). Väljasuremisprotsess võib katkeda, ovogenees taastub lühikeseks ajaks. Naiste menopausiga kaasnevad sageli premenstruaalse sündroomiga sarnased reaktsioonid, aja pikenemine ja krooniliste haiguste ilming.

Meeste menopaus kulgeb hiljem ja leebemalt, kuid sellega võib kaasneda ka kroonilise haiguse ägenemine ja uute haiguste teke. Androgeenide taseme kiire langusega võib kaasneda eesnäärme funktsioonide rikkumine (prostatiit, hüperplaasia) koos järgnevate urineerimisprobleemidega ja meeste "võimsusega".

Seitsmes ja viimane periood elu nimetatakse üldise väljasuremise perioodiks või involutiivne. See periood on jagatud 3 ossa: 60-75 aastat vanem vanus, 75-90 aastat vana vanas eas, 90 aastat või rohkem - periood Pikaealisus. Vananemisega kaasneb keha funktsioonide ebaühtlane halvenemine ja vähima vastupanukoha (locus minoris resistentia) ilmnemine - spetsiifiline surmapõhjus. Esiteks kaovad südame ja veresoonte funktsioonid, väheneb immuunsus, mis suurendab kudede kasvajalise degeneratsiooni riski ja vastuvõtlikkust patogeensetele mikroorganismidele. Ravimite väljakirjutamise oluline tunnus kõigil eluperioodidel ja eriti involutsiooniperioodil on individuaalne lähenemine neeru- ja maksahaigustega inimestele, mis nõuab annuse vähendamist.

Vananemise põhjused. Vananemise probleem on üldise bioloogilise tähtsusega. Vananemine on igale elavale süsteemile omane, sest on elu oluline omadus ja seda peetakse normaalseks loomulikuks protsessiks. Vananemise teadus gerontoloogia selgitab välja peamised vananemise bioloogilised ja sotsiaalsed mustrid ning annab soovitusi eluea pikendamiseks. On tõestatud, et vananemine on organismi elutähtsa tegevuse erinevatel tasanditel toimuva eneseregulatsiooni rikkumise tagajärg. Vananemisprotsessis vähenevad keha kohanemisvõimed, kuid samal ajal aktiveeruvad mitmed kohanemismehhanismid kahjustatud funktsioonide korrigeerimiseks. Vananemisprotsessi ennast tuleb käsitleda erinevatel tasanditel: molekulaarne, rakuline, süsteemne ja organismiline.

Ühtset vananemise teooriat pole. On hüpoteese. Arvatakse näiteks, et on olemas spetsiaalsed geenid, mis käivitavad vananemisprotsessi, samuti geenid, mis sellele protsessile vastu seisavad. Vananevate geenide aktiivsus põhjustab DNA ja RNA molekulide kahjustusi ning selle tulemusena pöördumatuid muutusi valgusünteesis. See omakorda toob kaasa mitokondrite arvu vähenemise, sest vastavate valkude sünteesi intensiivsus väheneb. Selle tulemusena on häiritud oksüdatiivse fosforüülimise intensiivsus ja glükolüüs, mis toob kaasa energiapuuduse ja kudede happesuse suurenemise. See hüpotees kuulub hüpoteeside rühma geneetiline determinism vananemisprotsesside (ettemääratlemine).

Veel üks hüpoteeside rühm räägib geneetilise teabe halvenemine. DNA replikatsiooni ajal ja DNA-st teabe lugemise protsessis - transkriptsioon, tekib osaline kahjustus - terminali alareplikatsioon (A.M. Olovnikov). Kuid DNA-l on ohutusvaru – need on need nukleotiidid, mis ei kanna teavet valgu või RNA struktuuri kohta. Kuigi alareplikatsioon lühendab neid jaotisi - telomeerid, raku funktsioon ei ole kahjustatud, kuid mitme DNA replikatsiooni ja transkriptsiooni protsessis põhjustab alareplikatsioon juba funktsionaalselt oluliste piirkondade lühenemist ja telomeraasirakkude normaalse funktsioneerimise häireid (vt joonis 1).

Kolmas rühm - hüpoteesid kandma keha kirjeldus on mõnevõrra vananenud, kuna see ei näita algpõhjust, vaid toob välja süsteemide ja elundite funktsioonide rikkumise faktid.

Üks rakukahjustuse tegureid on vabade radikaalide kuhjumine kudedesse, mis põhjustavad lipiidide peroksüdatsiooni. Sel juhul ei kahjustata mitte ainult membraane, vaid ka teisi rakustruktuure, sh. ja DNA.

DNA polümeraas ja telomeeride süntees ensüümi kontrolli all

Joonis 1. Telomeeride asukoht ja informatsiooniliselt oluline osa DNA molekuli ühes ahelas.

"telomeeride" informatsiooniliselt oluline DNA

AAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAATCCGTACCTTTTGTTGCCCCCGGTTGGAACCCGTTACTAATTAGCTGTTGCCCGGTTGGTTTAAAAT

DNA replikatsiooni käigus võivad telomeeri nukleotiidid kaduda (terminaalne mittereplikatsioon). Kuid see ei mõjuta raku tööd enne, kui DNA informatsiooniliselt olulise osa nukleotiidid on kadunud. Pärast mitmekordset jagunemist võivad kaduda kõik telomeeride nukleotiidid ja DNA informatsiooniliselt olulise osa nukleotiidid hakkavad kaduma. DNA kaotab oma tähenduse, nagu ka raku kokkupandud valkude molekulid. Ilma normaalsete valkudeta on rakkude funktsioon häiritud.

Seda oletust tõestavad katsed telomeraasi geeni kunstlikul sisestamisel rakukultuuri, mis pikendas selle eluiga.

Võimalik, et membraanide peroksüdatsiooni eest kaitsva membraani antioksüdantse kaitse süsteemi valk-ensüüme kodeerivate geenide DNA ja DNA metüülimise protsessi tagavad geenid kuluvad (kaovad telomeerid) varem kui teised.

Antioksüdantse kaitse valkude-ensüümide sünteesi rikkudes suureneb vabade radikaalide arv ja rakumembraanide lipiidide peroksüdatsioon intensiivistub. Arvatakse, et antioksüdantide kompleksi määramine aeglustab vananemisprotsessi.

Seega on vananemisprotsessi vältimiseks vaja tagada normaalne DNA replikatsioon. Pärast teatud arvu jagunemisi on ensüümvalke kontrollivad geenid (antioksüdantne kaitse, normaalne DNA metüülimine jne) häiritud, mis kiirendab dramaatiliselt vananemisprotsessi.

Regeneratsioon.

Inimene seisab terve elu aktiivselt vananemisele vastu. Regenereerimine on kadunud struktuuride asendamine. Samas on see üks viise vananemisele ja surmale vastu seista.

Regenereerimise ja funktsioonide taastamise tüübid. Taastumine on füsioloogiline ja reparatiivne.

Under füsioloogiline taastumine mõista kudede normaalset iseuuenemist ilma erakordse mõjuta. Füsioloogilise taastumise näide on naha, mao, kaksteistsõrmiksoole ja teiste elundite epiteelirakkude pidev taastamine.

Füsioloogilise regeneratsiooni intensiivsuse järgi võib rakud jagada labiilseteks, stabiilseteks ja staatilisteks.

labiilsed rakud taastuvad kiiremini ja lihtsamalt kui kõik teised. Need on seedekanali epiteeli, naha epidermise ja punase luuüdi rakud.

stabiilsed rakud taastuvad aeglasemalt kui labiilsed, kuid kahjustumise korral võib nende jagunemise kiirus järsult suureneda. Luude, maksa, kõhunäärme, süljenäärmete jt rakke peetakse stabiilseteks (regenereerimisvõime poolest) Labiilsete ja stabiilsete rakkude regenereerimisvõimete erinevused on pigem kvantitatiivsed kui kvalitatiivsed.

staatilised rakud, nagu tavaliselt arvatakse, ära jaga. Need on närvi- ja lihasrakud.

Reparatiivne regenereerimine - see on taastumine pärast erakordse mõju (haigus, vigastus) põhjustatud kahjustust.

Reparatiivne regenereerimine on kas täielik või mittetäielik.

Täielik reparatiivne regenereerimine on koe taastamine samade rakkudega, mis olid enne kahjustust. Näiteks vererakkude regenereerimine pärast verejooksu. Epiteeli- ja sidekoe rakud on soodsates tingimustes võimelised täielikuks reparatiivseks taastumiseks.

Mittetäieliku reparatiivse regeneratsiooni korral asendatakse koe defekt rakkudega, mis erinevad rakkudest, mis olid enne kahjustust. Näiteks pärast müokardiinfarkti (südamelihase nekroos) asenduvad surnud südame lihasrakud (müokardiotsüüdid) sidekoerakkude ja -kiududega, mis moodustavad armi.

Igat tüüpi koed on võimelised mittetäielikuks reparatiivseks regenereerimiseks.

Kahjustatud koe funktsiooni taastamine toimub reeglina täieliku reparatiivse regenereerimisega. Funktsiooni taastamine võib aga toimuda ka kudedes, mis ei ole võimelised täielikuks reparatiivseks taastumiseks (närvilised ja lihased).

Närvikoe funktsioonide taastamine on seotud kahe mehhanismiga. Kui närviraku keha on säilinud, siis saab kahjustatud perifeersete närvide funktsioonid taastada tänu protsesside taastumisele (aksonite idanemine). Näiteks sõrme liikumise taastamine pärast selle traumaatilist amputatsiooni ja siirdamisoperatsiooni. Teine mehhanism on seotud sellega, et surnud aju närvirakkude funktsiooni võivad üle võtta naaberrakud. Näiteks liikumise ja kõne taastamine pärast ajurabandust.

Lihaskoe funktsioonide taastumine on samuti seotud kahe mehhanismiga. Intratsellulaarne hüperplaasia on organellide arvu ja raku suuruse suurenemine. Nii et pärast müokardiinfarkti taastub südame kontraktsioonide tugevus järk-järgult tänu müofibrillide ja mitokondrite arvu suurenemisele ellujäänud rakkudes. Teine mehhanism on seotud rakkudega - satelliitidega, mis on tavaliselt vähearenenud ja ei tõmbu kokku. Pärast lihaste surma indutseeritakse nende areng. Nad hakkavad täitma kontraktiilset funktsiooni.

Surm on elu lõpetamise protsess. Surma kohtuekspertiisi klassifikatsioon sisaldab mõisteid surma kategooria, liigi, tüübi kohta.

Klassifikatsioon vägivaldse surma tüübi järgi: mõrv, enesetapp, õnnetus;

Klassifikatsioon vägivallatu surma tüübi järgi: tüüpiline, äkiline, äkiline.

Tüüpilist võib nimetada surmaks pärast rasket progresseeruvat haigust. Näiteks vähihaige surm keha kurnatuse ja joobeseisundi taustal.

Äkksurm registreeritakse haigel inimesel, kellel ei olnud märke haiguse eluohtlikust arengust. Näiteks stabiilse stenokardiaga patsient (62-aastane), ilma haiguse progresseerumise tunnusteta, sureb ootamatult müokardiinfarkti.

Äkksurm – ootamatu, näilise tervisega. Näiteks sureb kaebusteta inimene ootamatult valusasse šokisse. Lahkamisel tuvastatakse "vaikiva" maohaavandi perforatsioon kõhuõõnde.

Surma liigid: füüsikaliste, keemiliste ja bioloogiliste tegurite tõttu.

Inimeste surmapõhjuste hulgas on esikohal südame-veresoonkonna haigused, teisel kohal vigastused (Venemaal), seejärel kasvajad ja muud haigused.

Lisateabe blokeerimine.

ontogenees ja apoptoos.

apoptoos- huvitav nähtus - nii apoptoos ise kui ka selle termini erakordne võime: kuna viimane tekkis mitte nii kaua aega tagasi, ühendas viimane kõige laiemas valikus nähtusi.

Selgus, et loodus ei varustanud rakke mitte ainult arvukate kaitse- ja parandusmehhanismidega, vaid ka terve komplekti "suitsidaalsete" vahenditega.

Piltlikult öeldes on igal rakul oma “giljotiin”, mille nuga hoiab kinni mitte väga tugev “niit”. Kui juhtub midagi erakordset – rakus endas või selle ümber –, lõigatakse niit läbi ja giljotiin langeb, jättes raku "õrnalt" ilma eluta. Sellel "korralikkusel" on ka oma otstarbekus: naaberrakud ei tohiks kannatada.

Üldiselt on üksikute rakkude surm organismis teada juba pikka aega. Kuid alguses peeti seda puhtalt degeneratiivseks nähtuseks, see tähendab järkjärgulise rakusurma protsessina terminaalse diferentseerumise (näiteks erütrotsüüdid ja keratinotsüüdid) või vananemise (neuronid) tagajärjel.

Ja esimene revolutsioon vaadetes tehti siis, kui sai selgeks, et pealtnäha täiesti elujõulised rakud ehk rakud, mis polnud veel jõudnud oma elutähtsaid ressursse ammendada, võivad surra. Tõepoolest, kuidas muidu iseloomustada neid arvukaid rakke, mis surevad embrüogeneesis - näiteks pronephrose rakud (pronephros) või sõrmedevahelise vaheseina rakud.

Kuid tavaliselt arvati otseselt või kaudselt, et kõigil neil juhtudel surevad rakud nii-öelda loomulikul teel – tänu sellele, et mikrokeskkond lakkab oma elutähtsat aktiivsust pakkumast. Näiteks lakkab hapniku ja toitainetega varustamine, tekib keskkonna järsk hapestumine jne.

Ja vaadetes kulus teine ​​revolutsioon, et jõuda järeldusele: sageli mängib rakk ise oma surmas aktiivset rolli – selles sisalduvate mehhanismide abil, mida käivitavad vaid teatud rakuvälise või rakusisese keskkonna tegurid.

Just selle revolutsiooni tulemusena tekkis idee apoptoos või programmeeritud rakusurm ( PCG).

Seetõttu määratletakse apoptoos lühidalt kui programmeeritud rakusurm. Mõistes selle all sellist rakusurma, mille arengus mängivad aktiivselt rolli spetsiaalsed ja geneetiliselt programmeeritud rakusisesed mehhanismid.

Sõna "apoptoos" algne tähendus on väga poeetiline: kreeka keeles tähendab see lehtede langemist.

Millal ja millistel asjaoludel aktiveeritakse rakus apoptoosiprogramm? Nende "olude" ulatus on väga lai. Kuid need võib jagada kahte rühma:

a) raku enda "mitterahuldav" olek (mis põhjustab suhteliselt öeldes " apoptoos seestpoolt»);

b) "negatiivne" signaalimine väljastpoolt, mis edastatakse spetsiaalsete rakuretseptorite kaudu (" apoptoos käsu peale»).